Czasy w których skorodowane auta gniły na ulicach bądź prywatnych złomowiskach przeminęły wespół z wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej. Przepisy międzynarodowe wymusiły na nas niejako postępowanie proekologiczne, a to niebywale ważna gałąź proceduralna prawa europejskiego. Na pierwszy front wzięta została branża motoryzacyjna, a mówiąc ściślej – procesy złomowania samochodów. Czy legalne złomowanie samochodów opłaca się bardziej od ich sprzedaży? Sprawdzamy to w dzisiejszym artykule.
Spis treści:
- Warto pilnować formalności
- Ile płacą legalne stacje demontażu?
- Czy sprzedaż opłaca się bardziej?
- Podsumowanie
Auto złom Tychy przypomina, że warto pilnować formalności
Obecnie jedyną metodą na złomowanie auta jest skorzystanie z usług licencjonowanej – legalnej stacji demontażu pojazdu. Pominięcie tego typu procedur wiąże się ze sporymi karami finansowymi. Wysłużone auta, których ceny oscylują w granicach wartości złomowej nierzadko trafiają na dzikie złomowiska.
Tego rodzaju szrot nie spełnia wymogów ochrony środowiska, a w praktyce często służą jako środek transportu do popełnienia przestępstwa. Pozostawienie pojazdu na takim terenie nie ma także mocy prawnej, zatem forma przerejestrowania w tym przypadku to kwestia dość mocno kurtuazyjna. Konsekwencje i tak poniesie dotychczasowy właściciel, a te z pewnością nie należą do najprzyjemniejszych…
Szrot Zabrze: ile płacą legalne stacje demontażu?
Walorem pozostawienia auta w legalnych stacjach demontażu pojazdów jest przede wszystkim klarowność formalna. Stacje te zarabiają na swoje utrzymanie poprzez demontaż i sprzedaż podzespołów oraz innych części na legalnym rynku wtórnym. Reszta elementów jest utylizowana zgodnie z prawem europejskim, czyli proekologicznym.
Zachętą dla właścicieli jest oczywiście żywa gotówka. Za samochód osobowy szrot zapłaci nam zazwyczaj od 300 do 600zł, ale zdecydowanie ważniejszym atutem oferty jest gama dokumentów potwierdzających złomowanie z zaświadczeniem z którym należy udać się do dedykowanego wydziału komunikacji. Następnie odpowiednio wypełniony wniosek pozwoli nam spać spokojnie.
Czy sprzedaż opłaca się bardziej?
Innym wariantem pozbycia się auta w ramach regulacji prawnych jest jego sprzedaż. Oczywiście w przypadku aut przypominających złomy nie należy ona do najprostszych, ale obecnie na rynku powstaje coraz więcej skupów samochodów używanych, a komisy wciąż prosperują. Pojazd można sprzedać także prywatnie, jednak wszystkie te możliwości wiążą się z jego przerejestrowaniem poprzedzonym realizacją umowy kupna-sprzedaży. Przy transakcji należy zachować szczególną ostrożność, bowiem w tym obszarze oszustów nie brakuje. Cena jaką otrzymamy zależy przede wszystkim od kondycji auta, więc może się zdarzyć, że SDP zapłacą nam więcej.
Podsumowanie
Szrot Zabrze podpowiada, że złomowanie aut to niezbyt skomplikowany proces, który o ile jest legalny niesie ze sobą dwa podstawowe walory – jasność formalną pod względem prawnym oraz żywą gotówkę, która choć nie jest największa, to ważne, że zarobiona w sposób w pełni legalny. Zarobić można więcej na sprzedaży pojazdu osobie prywatnej, jednak jest to obarczone sporym ryzykiem.