You are currently viewing Obowiązek zmiany opon na zimowe w Polsce

Obowiązek zmiany opon na zimowe w Polsce

Chociaż w tym roku zima przypomina bardziej suchą jesień, to jednak nie można zapomnieć o sezonowej wymianie opon. W przeciwnym wypadku narażasz się na poważne konsekwencje. Dowiedz się więcej na temat obowiązku zmiany opon na zimowe w Polsce.

Spis treści:

  • Dlaczego warto dostosować opony do pory roku?
  • Co się stanie jeśli nie zmienisz opon na zimowe?
  • Czy w Polsce zmiana opon jest obowiązkowa?

Każdy wie, że w chłodniejszej porze roku warunki drogowe stają się coraz trudniejsze. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego trzeba opony letnie wymienić na zimowe i czym grozi zaniechanie tej czynności. 

Dlaczego warto dostosować opony do pory roku?

Opony to jedyne elementy pojazdu, które stykają się z podłożem. W praktyce przyczepność auta zależy więc od sił tarcia występujących w czterech punktach o powierzchniach niewiele większych od męskiej dłoni. 

Opony letnie różnią się od zimowych przede wszystkim właściwościami gumy, z której zostały wykonane. Pozostaje ona przyczepna nawet w wysokich temperaturach, ale za to w niskich staje się twarda i śliska. Dobór właściwego ogumienia do warunków atmosferycznych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Twojego, Twoich pasażerów i wszystkich uczestników ruchu drogowego. 

złomowanie samochodów w Katowicach

Co się stanie jeśli nie zmienisz opon na zimowe?

Jeżeli nie zmienisz opon letnich na zimowe już przy temperaturze zewnętrznej poniżej 7℃ możesz wpaść w poślizg na zakręcie lub podczas hamowania. Trudniej będzie Ci także włączyć się do ruchu. Im zimniej, tym problemy będą większe. W kontakcie nawet z płytkim śniegiem większość letnich opon zupełnie traci przyczepność. 

Czy w Polsce zmiana opon jest obowiązkowa?

Pomimo tego wszystkiego w Polsce zmiana opon nie jest obowiązkowa. Teoretycznie możesz więc jeździć zimą na letnich gumach, ale to prawdopodobnie najszybsza droga do oddania pojazdu do naszego auto złomu