Zastanawiasz się, kiedy najlepiej przeprowadzić złomowanie auta? Dowiedz się, jak przebiega procedura złomowania pojazdu, od czego zależy cena i jakie formalności musisz spełnić. Sprawdź, jak odzyskać część pieniędzy, korzystając z legalnego złomowania auta.
- Najlepszym momentem na złomowanie auta jest sytuacja, w której jego naprawa staje się nieopłacalna, np. po wypadku lub negatywnym wyniku przeglądu technicznego.
- Legalne złomowanie wymaga spełnienia formalności, takich jak dostarczenie dowodu rejestracyjnego, dowodu tożsamości oraz karty pojazdu, jeśli była wydana.
- Cena złomowania zależy głównie od masy pojazdu, a brakujące elementy mogą obniżyć wartość lub wymagać dopłaty.
- Dokument potwierdzający złomowanie pozwala na zwrot składki OC, a niektóre stacje oferują transport auta na złom.
Spis treści tego poradnika:
- Kiedy najlepiej wykonać złomowanie pojazdu?
- Jak wygląda procedura złomowania auta?
- Co trzeba zrobić przed złomowaniem auta?
- Od czego zależy cena za złomowanie auta?
- Czy opłaca się złomowanie starego samochodu?
- Co trzeba wiedzieć, złomując pojazd niekompletny?
- Złomowanie auta — FAQ
Kiedy najlepiej wykonać złomowanie pojazdu?
Jeśli zastanawiasz się, kiedy najlepiej wykonać złomowanie pojazdu, pamiętaj, że najlepszym momentem jest chwila, w której okazuje się, że kolejna naprawa jest już nieopłacalna. Procedura złomowania samochodu w większości przypadków zapewnia pieniądze dla właściciela samochodu oddanego na szrot.
Wielu kierowców decyduje się na legalne złomowanie pojazdów w sytuacji, gdy planują zakup nowego auta, a sprzedaż starego samochodu nie jest już możliwa ze względu na jego stan techniczny. Częstym powodem jest również negatywny wynik przeglądu technicznego. Pamiętajmy, że auto złom Motoplaneta pomoże Ci także przygotować się złomowania pojazdu niekompletnego.
Jak wygląda procedura złomowania auta?
Legalne złomowanie pojazdów w Polsce wymaga dopełnienia odpowiednich formalności. W firmie auto złom Motoplaneta powinien stawić się właściciel lub współwłaściciel samochodu. Podczas uzupełniania dokumentów należy przedstawić dowód rejestracyjny oraz dokument tożsamości. Pracownik stacji demontażu pomoże wypełnić wszystkie niezbędne dokumenty oraz wyda dokument potwierdzający złomowanie auta.
Bardzo ważne jest dokonanie wszystkich formalności, ponieważ tylko prawidłowo przeprowadzone złomowanie, udokumentowane za pomocą stosownego zaświadczenia, umożliwi nam zwrot składki OC. Złomowanie niekompletnego pojazdu to bardzo często jedyna możliwość, która pozwoli nam odzyskać część środków z auta. Pamiętaj jednak, że cena złomowa samochodu może zależeć od kilku czynników, które omówimy w dalszej części tego artykułu.
Co trzeba zrobić przed złomowaniem auta?
Procedura złomowania samochodu dopuszcza złomowanie pojazdów pozbawionych niektórych elementów. Warto więc w pierwszej kolejności sprawdzić, na jakich częściach możemy zarobić niezależnie od kasacji. Wśród nich znajdą się bezpieczniki, przekaźniki, radio samochodowe, wszystkie elementy karoserii i wyposażenia z tworzyw sztucznych.
Należy jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami waga samochodu podczas złomowania może być mniejsza o maksymalnie 10% w stosunku do tej wynikającej z dowodu rejestracyjnego. Właściciel samochodu powinien przygotować dokumenty wymagane do legalnego złomowania pojazdów, czyli dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu (tylko jeśli została wydana) oraz swój dowód tożsamości. Dobrze jest również sprawdzić ważność polisy ubezpieczeniowe, by sprawdzić, czy musimy ją wypowiedzieć.
Od czego zależy cena za złomowanie auta?
Cena złomowa samochodu może zależeć od kilku czynników. Bardzo ważnym jest jego masa auta oddawanego na złom. Pamiętajmy, że procedura złomowania samochodu wymaga, aby pracownik stacji demontażu udokumentował wagę złomowanego samochodu.
Legalne złomowanie pojazdów nie uwzględnia jednak stanu technicznego pojazdu. Oznacza to, że zarówno złomując stosunkowo nowy pojazd, jak i starego gruchota, w obu przypadkach brana będzie pod uwagę wyłącznie ich wartość złomowa, wynikająca z wagi. Dlatego, jeśli posiadasz auto nadające się do dalszej eksploatacji, korzystniej jest oddać je do skupu aut, niż na auto złom.
Czy opłaca się złomowanie starego samochodu?
Często pytacie nas, czy stary samochód warto złomować. Wiele zależy od tego, w jakim stanie znajduje się pojazd. Pamiętajmy, że jeżeli nasze auto nie przeszło badania technicznego, a jego naprawa jest zbyt droga i przekracza jego wartość, to możemy nie mieć wyboru.
Wiele osób decyduje się oddać swoje cztery kółko na auto złom również po wypadku, a zwłaszcza po orzeczeniu szkody całkowitej przez ubezpieczyciela. Złomowanie pojazdu niekompletnego może być jedyną drogą do tego, by odzyskać część środków, ale warto to jednak uzgodnić ze stacją demontażu pojazdu przed oddaniem auta.
Co trzeba wiedzieć, złomując pojazd niekompletny?
Często decydujecie się przeprowadzić złomowanie auta niekompletnego, aby możliwe było wyrejestrowanie pojazdu. By jednak móc tego dokonać należy najpierw uzyskiwać dokument potwierdzający złomowanie, a to może być trudne lub nawet niemożliwe, jeżeli pojazd jest mocno niekompletny.
Procedura złomowania samochodu wskazuje, że pojazd niekompletny nie może ważyć mniej niż 90% tego, co ma wpisane w jego masie całkowitej w dokumentach. W przeciwnym razie samochód taki może zostać nieprzyjęty, ale częściej po prostu trzeba będzie dopłacić za brakujące kilogramy. Z tego powodu nie opłaca się wykręcać z auta na złom dużych i ciężkich podzespołów (np. silnika, skrzyni biegów, czy zawieszenia).
Złomowanie auta — FAQ
Czy możliwe jest złomowanie auta bez przeglądu?
Często wiele osób zastanawia się, czy aby przeprowadzić złomowanie, wymagane jest posiadanie podbitego przeglądu. Ważność badań technicznych nie ma żadnego wpływu na to, czy samochód może zostać poddany złomowaniu.
Kalkulator złomowania: ile dostanę za złomowanie auta?
Cena złomowa samochodu zależy od kilku czynników. Bardzo ważna jest masa pojazdu, który podczas przyjęcia do stacji demontażu pojazdów podlega ważeniu. Uzyskaną wagę należy pomnożyć razy aktualną cenę złomu samochodowego. W ten sposób w szybki sposób możemy sprawdzić, ile zarobimy na sprzedaży starego samochodu. Sprawdź nasz kalkulator złomowania auta, aby sprawdzić, ile wynosi aktualna cena złomowa samochodu, który chcesz oddać do kasacji.
Czy stacja demontażu pojazdów zapewnia transport auta na złom?
Stacja demontażu pojazdów może odebrać samochód przeznaczony do złomowania zarówno z miejsca zamieszkania klienta, jak i z miejsca wypadku. Dzięki tej usłudze klienci mogą czuć się pewnie i nie muszą myśleć o tym, w jaki sposób przetransportować wrak na miejsce.
Czy złomowanie auta w Polsce umożliwia zwrot składki OC?
Dokumenty potwierdzające złomowanie auta pozwalają uzyskać w ubezpieczalni zwrot składki OC. Jeżeli więc zastanawiasz się, czy przeprowadzić złomowanie w trakcie trwania polisy, to nic nie stoi na przeszkodzie.