You are currently viewing Wypadek komunikacyjny za granicą a polskie ubezpieczenie samochodu

Najważniejsze informacje w skrócie:

  • Przygotowanie przed wyjazdem: Przed podróżą za granicę warto zapoznać się z warunkami polisy ubezpieczeniowej, zwracając uwagę na zakres terytorialny oraz dostępność dodatkowych usług, takich jak pomoc w razie wypadku.

  • Postępowanie w razie wypadku za granicą: W przypadku kolizji należy wymienić się z drugim kierowcą danymi osobowymi, informacjami o pojazdach oraz numerami polis ubezpieczeniowych. Zaleca się posiadanie dwujęzycznego formularza oświadczenia o zdarzeniu drogowym, co ułatwi spisanie niezbędnych informacji.

  • Zgłoszenie szkody: Niezależnie od tego, czy jesteśmy sprawcą, czy poszkodowanym, powinniśmy jak najszybciej zgłosić szkodę do naszego ubezpieczyciela. W przypadku, gdy to my jesteśmy sprawcą, poszkodowany będzie kontaktował się z naszym ubezpieczycielem w celu likwidacji szkody.

  • Unikanie nieporozumień: Nie należy podpisywać dokumentów w języku, którego nie rozumiemy, ani przekazywać oryginałów naszych dokumentów innym osobom. Może to prowadzić do nieporozumień lub problemów prawnych.

Wielu z nas podróżuje po całej Europie. Wybieramy różne środki transportu, ale najczęściej korzystamy z naszych samochodów. Niestety wielokrotnie zdarzyć się może kolizja lub wypadek komunikacyjny. O ile w Polsce często znamy ogólne zasady postępowania w takich sytuacjach, o tyle w przypadku zdarzenia za granicą możemy mieć z tym problem. Właśnie dlatego jednym z elementów przygotowujących nas do wyjazdu powinno być zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia za granicą.

Auto złom Kraków o opcjach naszego bezpieczeństwa

Łatwo określić nam postępowanie w przypadku wypadku w Polsce. Jeżeli zdarzenie ma miejsce za granicą, zaczynają się schody. Niestety bardzo często jest to dla nas podwójny stres. Z jednej strony sam wypadek, z drugiej obce miejsce, trudności komunikacyjne i papierologia.

Wszystko to sprawia, że o dodatkowym ubezpieczeniu powinniśmy pomyśleć już wcześniej. Szerszy zakres umowy pozwoli nam na większy komfort, ale i tak cała procedura zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, kto jest sprawcą wypadku, ale także od tego na terenie jakiego kraju (konkretnie w Unii Europejskiej czy nie) miało miejsce zdarzenie. Możliwości jest więc kilka.

Szrot radzi, co zrobić, jeżeli jesteśmy sprawcą

Jeżeli to my spowodujemy wypadek poza granicami naszego kraju musimy przekazać poszkodowanemu szereg informacji o nas i naszym pojeździe. Chodzi tu o numer polisy OC, numer rejestracyjny, nasze dane kontaktowe oraz nazwę ubezpieczyciela.

Szkoda będzie naprawiana na miejscu, a więc to poszkodowany zwykle zwraca się do polskiej firmy ubezpieczeniowej. Warto jednak szkodę zgłosić równocześnie, tym bardziej, jeżeli wina jest wątpliwa. Szrot radzi, że chcąc naprawić auto po szkodzie za granicą możemy to zrobić na mocy naszego AC, jednak warto przy podpisywaniu umowy bądź bezpośrednio przed wyjazdem sprawdzić na jakim terytorium obowiązuje polisa oraz czy zawiera pomoc za granicą odnośnie noclegu czy auta zastępczego. Całą sprawą zajmuje się konsultant zagraniczny polskiego ubezpieczyciela.

Pamiętajmy, aby nie oddawać żadnych dokumentów ani też nie podpisywać żadnych dokumentów w języku, którego nie znamy. Może to doprowadzić do poważnych konsekwencji i problemów już po powrocie. Proces działań po wypadku komunikacyjnym za granicą jest dość skomplikowany, dlatego właśnie przed wyjazdem warto się zastanowić nad dokupieniem dodatkowych opcji w naszej polisie OC i AC.

auto powypadkowe

Auto złom: to zrób jeśli jesteś poszkodowanym w wypadku 

Tutaj sytuacja kształtuje się nieco inaczej. Przede wszystkim zabierzmy ze sobą druk, formularz oświadczający o zajściu, w wersji angielsko-polskiej. Dzięki temu z łatwością uzyskamy interesujące nas informacje.

Przede wszystkim są to imię i nazwisko sprawcy, marka samochodu oraz numer rejestracyjny. W następnej kolejności polisa OC oraz nazwa firmy ubezpieczeniowej. Mając te dane znacznie przyspieszy to działanie naszego ubezpieczyciela. Warto także zdecydować się na udział policji. Nie zawsze jest to wymagane, co kraj to obyczaj i tak w Czechach zależne jest to od wartości szkody, a w Austrii jest dodatkowo płatne. Jeśli zdarzył Ci się poważny wypadek w Czechach i auto nadaje się do kasacji, koniecznie sprawdź naszą ofertę: auto złom Kraków.

Nasza stacja znajduje się niedaleko granicy z Czechami. Wspólnie pomożemy Ci znaleźć rozwiązanie Twojej sytuacji. Jeżeli uda nam się spisać formularz w obecności funkcjonariuszy, postarajmy się zdobyć protokół. Znów może to wiązać się z dopłatą, zależnie od kraju. W ten sposób będziemy mieli potwierdzenie zdarzenia.

Oczywiście podobnie jak w przypadku odwrotnym, nie powinniśmy podpisywać żadnych dokumentów w języku, który nie jest nam znany. Po powrocie do kraju powinniśmy wyszukać konsultanta firmy ubezpieczeniowej, w której ubezpieczony był sprawca i wystąpić o odszkodowanie. Problem pojawi się, gdy zdarzenie będzie miało miejsce poza terenem Unii Europejskiej. Wówczas wszelkie roszczenia musimy zgłaszać firmie w kraju sprawcy.

Wypadek za granicą jest dodatkowym stresem i powodem do niepokoju. Dlatego właśnie powinniśmy zawczasu przygotować się do wyjazdu i zabezpieczyć nasze bezpieczeństwo w sposób najlepszy z możliwych. Dobrym pomysłem jest wykupienie dodatkowych opcji u naszego ubezpieczyciela. To pozwoli nam spać spokojnie i nie martwić się o ewentualne konsekwencje.

Śledź naszego bloga, aby poznać więcej informacji związanych nie tylko ze szrotem.