You are currently viewing Stacja demontażu pojazdów czy punkt zbierania pojazdów?

Utarło się, że autozłom to miejsce, w którym pojazdy są rozbierane na części. Tymczasem auto do złomowania przyjmie zarówno stacja demontażu pojazdów, jak i punktu zbierania pojazdów. A oba te rodzaje działalności zasadniczo się od siebie różnią. Sprawdź szczegóły.

W tym artykule:

  • Jak otworzyć auto złom?
  • Czym jest stacja demontażu pojazdów?
  • Punkt zbierania pojazdów – co to?

Zamierzasz otworzyć auto złom? Doskonale trafiłeś, ponieważ to pierwszy wpis z naszego cyklu o tym, jak uruchomić własny szrot? Na początku omówimy różnice pomiędzy dwoma rodzajami działalności, których przedmiotami są wyeksploatowane auta. 

Jak otworzyć auto złom?

Aby otworzyć auto złom należy spełnić wiele wymogów formalnych. Opiszemy je szczegółowo w kolejnych artykułach. Na początek warto jednak zastanowić się nad motywami, które Tobą kierują? 

Pisaliśmy już, jak legalnie sprzedać auto na części, podkreślając fakt, że tylko stacja demontażu pojazdu może rozbierać samochody zgodnie z prawem. Jeżeli jedynie z tego powodu chcesz otworzyć własny szrot, musisz wiedzieć, że prowadzenie tego typu interesu wymaga o wiele więcej pracy. Owszem, można na autozłomie zarobić, ale robota nie kończy się tylko na wykręceniu części z auta i wystawieniu jej na sprzedaż. 

demontaż aut

Punkt zbierania pojazdów – co to?

Podstawą prawną dla firm, działających w branży rozbiórki pojazdów, jest Ustawa z dnia  20  stycznia 2005  r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Jej zapisy definiują dwa rodzaje działalności, której przedmiotem są wyeksploatowane samochody:

Każdy z tych podmiotów gospodarczych może wystawić klientowi zaświadczenie o złomowaniu pojazdu, potrzebne do wyrejestrowania i zakończenia polisy OC. Jednakże punkt zbierania pojazdów nie może samochodów rozbierać, lecz musi każdy egzemplarz oddać do stacji demontażu pojazdów. W praktyce większość skupów aut, to formalnie jedynie punkty zbierania pojazdów. 

Czym jest stacja demontażu pojazdów?

Tymczasem legalny auto złom zajmuje się nie tylko przyjmowaniem samochodów, lecz również ich rozbiórką, w wyniku której otrzymuje się między innymi używane części. Trafiają one z powrotem na rynek w różnych cenach, zależnych przede wszystkim od dostępności elementu oraz wartości fabrycznie nowych podzespołów. 

Stacja demontażu pojazdów płaci za auta na złom. Aby ją otworzyć należy spełnić o wiele więcej wymogów, niż podczas uruchamiania punktu zbierania pojazdów. W tym przypadku ważna jest nawet sama lokalizacja autozłomu, ponieważ tego rodzaju działalność ma znaczący wpływ na środowisko naturalne. 

Prowadzenie stacji demontażu pojazdów oferuje oczywiście więcej możliwości zarobku na eksploatowanych samochodach. Z tego powodu w kolejnych wpisach naszego cyklu o tym, jak otworzyć auto złom, skupimy się właśnie na tego rodzaju działalności. Zapraszamy.