Jak legalnie sprzedać auto na części?

Rozebranie auta na części nie jest specjalnie skomplikowanym zadaniem. Bez większych problemów poradzi sobie z nim praktycznie każdy, kto dysponuje garażem i podstawowymi narzędziami. Ale tylko w ściśle określonych okolicznościach będzie to legalny proceder.

W tym artykule:

  • Czemu rozebranie auta się opłaca?
  • Demontaż pojazdu w Polsce – czy jest legalny?
  • Kiedy można sprzedać auto na części bez konsekwencji?

Przed nami czasy “elektryków” oraz innych, bardzo dopracowanych konstrukcji, z których praktycznie nic nie wymontujemy, bo ich podzespoły skończą żywot tuż po gwarancji producenta. Jednak póki co po drogach wciąż jeżdżą tysiące pojazdów, z których można wykręcić całkiem dobre części nawet wtedy, gdy reszta nadaje się tylko na autozłom. Dowiedz się, jak legalnie sprzedać auto na części?

Czemu rozebranie auta na części się opłaca?

Oddając pojazd do autozłomu otrzymasz za niego kwotę, której wysokość uzależniona jest o ogólnej wagi całego samochodu. Zwykle jest to kilkaset złotych. Nawet jeżeli karoseria jest w fatalnym stanie, a silnik przestał kręcić dawno temu, na pokładzie nadal mogą znajdować się części, które można odsprzedać. 

W praktyce okazuje się, że cena części z auta oddanego do kasacji może nawet kilkukrotnie przewyższyć jego wartość złomową. Oczywiście pomijamy tutaj koszty demontażu, wystawienia aukcji i obsługi sprzedaży. Kluczowy jest również czas, potrzebny na to, aby zdemontowane podzespoły znalazły nowych właścicieli.

Demontaż pojazdu w Polsce – czy jest legalny?

Okazuje się jednak, że samodzielny demontaż pojazdów w Polsce jest po prostu nielegalny. Wyjaśnialiśmy już, czy można samemu rozebrać auto na części, przy okazji podając możliwe konsekwencje. W skrócie: gra nie jest warta świeczki, bo kary za demontaż mogą wielokrotnie przewyższyć ewentualne zyski. 

Możesz co prawda z prywatnego samochodu, który oddajesz na autozłom, zdemontować np. plastiki czy elementy wnętrza (w niektórych modelach są bardzo drogie), albo wyciągnąć radio, ale poza tym lepiej zostawić pojazd w oryginalnym stanie. Sprawdź, co wykręcić z auta przed złomowaniem.  

Kiedy można sprzedać auto na części bez konsekwencji?

Zapomnij jednak o demontażu na dużą skalę we własnym garażu pojazdów odkupionych od osób trzecich. No chyba, że myślisz o tym całkiem poważnie i gotowy jesteś zainwestować swój czas oraz pieniądze w otwarcie biznesu. Aby legalnie sprzedawać auta na części, musisz bowiem otworzyć Stację Demontażu Pojazdów. Jedynie w takich punktach rozbiórka samochodów jest zgodna z prawem. 

W kolejnym wpisie opiszemy, jak założyć własny autozłom. Teraz jednak zastanówmy się, czy naprawdę Ci się to opłaca? Gdy wykręciłeś skrzynię ze swojego auta, sprzedała się w ciągu tygodnia, prawda? Ale to nie oznacza, że w ciągu kolejnych 7 dni sprzedasz 20 takich skrzyni. A na wszystkie wymontowane hurtem podzespoły musisz przecież znaleźć miejsce do magazynowania. Czy naprawdę chcesz prowadzić autozłom?