Czy można samemu rozebrać auto na części?

Zamierzasz oddać pojazd na złom i zastanawiasz się, czy nie lepiej rozebrać auto samemu? Przeczytaj nasz poradnik, dotyczący demontażu pojazdu na własną rękę i przekonaj się, czy naprawdę stać Cię na konsekwencje tej decyzji?

W tym artykule:

  • Dlaczego nie opłaca się rozbierać auta na części?
  • Samodzielny demontaż pojazdu – kary
  • Kto może rozbierać samochody?

Bez względu na ogólny stan techniczny, w większości pojazdów, które trafiają na autozłom, znajdują się sprawne części. Szrot wymontuje je i sprzeda na rynku wtórnym. To dobry interes szczególnie wtedy, gdy model lub wersja pojazdu są nietypowe. Dlatego wielu właścicieli chciałoby samemu zarobić na sprzedaży wymontowanych z auta części. Omawiamy dwa najważniejsze powody, dla których nie ma to większego sensu.

Dlaczego nie opłaca się rozbierać auta na części?

Cena za auto lub wrak na złomie zależy od jego masy. Ale odczyt z wagi każdorazowo porównywany jest z informacją o masie pojazdu, zawartą w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli waga oddawanego na autozłom pojazdu stanowi co najmniej 90% masy podanej przez producenta, wszystko jest ok. Ale w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że będziesz musiał dopłacić przy złomowaniu samochodu za każdy brakujący kilogram.

To właśnie pierwszy powód, dla którego nie opłaca się samodzielnie rozbierać auta. Oczywiście możesz usunąć z niego drobne elementy. Niektóre z tych drobiazgów osiągają całkiem spore ceny na internetowych aukcjach. Dowiedz się więcej, co warto wykręcić z auta przed złomowaniem?

Samodzielny demontaż pojazdu – kary

Konieczność dopłaty do brakującej masy pojazdu przy złomowaniu to nie jedyny powód, dla którego samodzielny demontaż nie ma większego sensu. Nie opłaca się to także dlatego, że jest to proceder nielegalny, za który grożą wysokie kary finansowe. 

Za samodzielną rozbiórkę pojazdu ustawodawca przewidział karę pieniężną w wysokości od 10 to nawet 300 tysięcy złotych. Wynika to z treści art. 53a ust. 1 ustawy z 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Dodatkową grzywnę można otrzymać za brak ubezpieczenia OC na posiadany samochód (bo raczej nie zdecydujesz się na opłacanie auta, które sprzedałeś na części). Kara od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynosi 4200 zł. 

Kto może rozbierać samochody?

Legalnie samochód może rozebrać, a uzyskane w ten sposób części sprzedać, tylko i wyłącznie Stacja Demontażu Pojazdu. W praktyce firmy tego typu oprócz handlu używanymi podzespołami, zajmują się także utylizacją pozostałości po pojazdach w sposób zgodny z prawem. Na demontaż pojazdu należy posiadać również stosowne zezwolenie. 

Jeżeli zatem nie chcesz ryzykować wysokiej kary finansowej, zapomnij o samodzielnej rozbiórce auta przeznaczonego na złom. Pamiętaj, że jeżeli jest ono na chodzie lub posiadasz unikatowy model albo zadbany egzemplarz, możesz sprzedać go za atrakcyjną cenę firmie, która skupuje pojazdy w każdym stanie technicznym. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *