You are currently viewing Likwidacja szkody samochodowej, a późniejsza sprzedaż auta

Chwila nieuwagi za kółkiem może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia konsekwencji. Wiele wypadków powoduje całkowite zniszczenie auta. Wówczas jedynym wyjściem pozostaje zgodne z aktualnymi przepisami prawa złomowanie aut. Istnieje także szeroka gama zwykłych – niegroźnych kolizji po których trzeba się odnaleźć w rzeczywistości. Jakie kroki powinniśmy wykonać na chwilę po stłuczce? Odpowiedź w dzisiejszym artykule! 

Spis treści:

  • Najważniejsze są pierwsze minuty
  • Kiedy należy wezwać policję?
  • Ramy czasowe i ich znaczenie

Auto złom Tychy wyjaśnia, że najważniejsze są pierwsze minuty

Najbliższe minuty tuż po kolizji są dla nas kluczowe, ponieważ od naszego zachowania zależy, czy uzyskamy odszkodowanie ze strony ubezpieczyciela sprawcy. Ale zacznijmy od podstaw – pierwszą czynnością, której powinniśmy w takiej sytuacji dokonać jest zabezpieczenie miejsca kolizji oraz upewnienie się, czy żaden z jej uczestników nie potrzebuje pierwszej pomocy.

Zdarza się, że sprawca stłuczki może na gorąco przyznać się do winy, jednak nie powinno być to dla nas wiążące, dlatego, że w późniejszym etapie może swą potencjalną winę odwołać. Właśnie dlatego kolejnym etapem powinno być spisanie oświadczenie. Tego rodzaju oświadczenie powinno zawierać następujące informacje –

– imiona, nazwiska, numery PESEL oraz numery prawa jazdy każdego z uczestników kolizji

– numery rejestracyjne, dane właściciela auta, numer polisy i nazwa ubezpieczyciela auta sprawcy

– opis zdarzenia ze szczegółowym określeniem czasu i miejsca kolizji z uwzględnieniem szkicu sytuacji

Po spisaniu doświadczenia, warto na wszelki wypadek wykonać kilka zdjęć informacyjnych, które w przyszłości mogą być nader istotnym dowodem. Ma to również ogromne znaczenie w przypadku potencjalnej – późniejszej sprzedaży auta, która wymaga dokładnego opisu uszkodzeń kolizyjnych. To ważne zwłaszcza dla transakcji związanych z działalnością taką jak skup aut, ale w sumie bezużyteczne dla szrot Katowice.

auto do kasacji

Szrot podpowiada, kiedy należy wezwać policję?

Policji w takich sytuacjach nie chce zazwyczaj żadna ze stron, choć istnieją powody wobec których nie możemy zachować się inaczej. Jeśli ktokolwiek z uczestników kolizji wymaga pomocy medycznej, wówczas wezwanie policji stanowi obowiązek. Podobnie rzecz wygląda w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie ma dokumentów, bądź wzbudzają one wątpliwości, a także, gdy jego zachowanie świadczy o odurzeniu, bądź nietrzeźwości.

Ramy czasowe i ich znaczenie

Ze zgłoszeniem szkody, którą zamierzamy rozliczyć z OC sprawcy nie trzeba się specjalnie śpieszyć. Zgodnie z przepisami mamy na to aż 3 lata, choć w praktyce najrozsądniej zgłosić kolizję jeszcze na miejscu zdarzenia. Dlaczego warto w ten sposób zadziałać? Ponieważ większość współczesnych ubezpieczycieli oferuje pakiety rozszerzone o holowanie auta, wydanie samochodu zastępczego oraz załatwienie kwestii formalnych jeszcze na miejscu zdarzenia. To szczególnie ważne, gdy pewne symptomy wskazują na to, że auto może być odsprzedane osobie prywatnej, komisowi, bądź wspomnianej już działalności jaką jest skup samochodów. Warto podkreślić, że na polisie ubezpieczeniowej widnieje całodobowy numer konsultanta z określonego ubezpieczenia, który z pewnością rozwieje nasze wszelkie wątpliwości.

Na zakończenie ciekawostka – procedura składania wniosku odszkodowawczego różni się ze względu na politykę i strategię danej marki. Obecnie większość firm ubezpieczeniowych nie wymaga osobistego zgłaszania szkody – można to zrobić drogą telefoniczną, bądź internetową.