You are currently viewing Jak pozbyć się samochodu, czyli złomowanie aut

Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy samochód jest na tyle stary lub zdewastowany, że koszty jego naprawy przewyższają jego wartość, a co za tym idzie jest to inwestycja zupełnie nieopłacalna – chyba, że osoba darzę pojazd wyjątkowo dużym sentymentem. W świetle polskiego prawa przewiduje się kilka wyjść z takiej sytuacji. Najczęściej wybieraną jest właśnie złomowanie auta.

Jednak złomowanie samochodu nie jest takie proste, jak zapewne wydaje się większości. Zanim pojazd przyjmie szrot musisz spełnić określone przez polskie prawo procedury. Oczywiście nie można zrobić tak, że odstawia się samochód na parking i przestaję się płacić za jego ubezpieczenie z dnia na dzień. Masz obowiązek wyrejestrowania swojego pojazdu. To również nie jest takie łatwe, ponieważ musisz mieć na to odpowiednie podstawy, którymi uargumentujesz swoją decyzję. Samoregulacja tego procesu odbywa się zgodnie z Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r.

Można w niej wyczytać między innymi, że o wyrejestrowanie pojazdu należy starać się w miejscu, gdzie został on ostatnio zarejestrowany. Wyróżnia się następujące sytuacje, które dopuszczają tej czynności:

  1. Kradzież samochodu,
  2. Wywożenie auta z kraju, gdy pojazd jest zarejestrowany za granicą lub sprzedany za granicę,
  3. Zniszczenia samochodu za granicą,
  4. Udokumentowanej utraty posiadania pojazdu,
  5. Przekazania niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy, który prowadzi np. auto złom Tychy.
szrot samochodowy

Można się również zastanawiać, na czym polega samo złomowanie aut? Jeśli twój pojazd faktycznie nie nadaje się do tego, aby uczestniczyć w ruchu drogowym lub koszty jego naprawy przewyższają jego wartość, wówczas możesz oddać pojazd na szrot albo punktu zbierania pojazdów. Jednak przed tym dobrze jest upewnić się, czy ten punkt działa legalnie oraz czy ma zezwolenie marszałka województwa. Dlatego jak widzisz, należy uważać dosłownie na każdym kroku, aby mieć z tego tytułu kłopotów.

Kolejną wątpliwością w przypadku złomowania auta są pieniądze. Kto komu płaci za złomowanie samochodu? Oczywiście środki otrzymuje właściciel pojazdu. Jednak nie należy się spodziewać przesadnie wielkich stawek. Z reguły oscylują one w granicach 200-500 zł. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda wtedy, kiedy masa pojazdu jest niekompletna. Co to oznacza? Masa twojego pojazdu jest mniejsza niż 90% masy nowego pojazdu. W takiej sytuacji to ty będziesz dopłacać do złomowania samochodu. Z reguły jest to 10 zł za każdy brakujący kilogram.

Oczywiście auto złom Tychy jest zalecanym rozwiązaniem sytuacji, kiedy twój pojazd nie nadaje się do dalszego funkcjonowania w ruchu drogowym lub koszty naprawy przewyższają jego wartość rynkową. Wtedy pozbędziesz się kłopotu. W dodatku nie będziesz musiał ponosić dodatkowych kosztów utrzymania pojazdu, jakim jest ubezpieczenie. Oczywiście warto mieć na uwadze symboliczną stawka, którą uzyska się po zezłomowaniu samochodu. Przed złomowaniem zapoznaj się ze wszystkimi przepisami oraz regulacjami, aby nie mieć problemów przez wrak.