Zanim przejdziemy do opisu kilku cennych wskazówek dotyczących pojęcia – złomowanie aut, warto wyraźnie podkreślić – do skutecznego i zgodnego z aktualnie obowiązującym prawem wyrejestrowania pojazdu niezbędne jest uzyskanie świadczenia o jego kasacji, które powinno być wystawione przez legalną stację demontażu pojazdów. Niestety – pojęcie szrotu skutecznie zaburza ową czynność, dlatego warto pamiętać o przepisach prawa, zanim zaczniemy je nieświadomie łamać. Może bowiem to nas narazić na koszta, a nawet odpowiedzialność karną.
Co jest niezbędne do wystawienia zaświadczenia
Aby oficjalne zaświadczenie o kasacji mogło być wystawione zgodnie z prawem musimy pamiętać o obowiązujących aspektach. Przy wystawianiu dokumentu obowiązkowa jest obecność pojazdu, którego on będzie dotyczył, a także właściciela tegoż pojazdu. Listę uzupełniają tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu o ile taka była wydana i towarzyszyła pojazdowi. Kasacja pojazdów jak widać nie jest zbyt skomplikowanym procesem, ale skomplikowany może być wybór odpowiedniej stacji demontażu pojazdów. Jakimi kryteriami kierować się w tego typu dylematach?
Kryteria dotyczące wyboru stacji demontażu
W zasadzie najważniejsze kryterium dotyczy urzędowego zaświadczenia o złomowaniu pojazdu, które jest możliwe do wydania wyłącznie w uprawnionych przez wojewodę stacjach demontażu. W przypadku kontroli oraz wykrycia braku zaświadczenia możemy liczyć na sowitą karę pieniężną. Właśnie dlatego należy korzystać z legalnego auto złomu.
Wielokrotnie lepsze oferty skupu aut są właśnie efekt braku respektowania współczesnego prawa. Paradoksalnie – kara pieniężna za brak zaświadczenia najczęściej przekracza kilkukrotnie wartość złomowanego auta wespół z pieniędzmi, które za niego dostaliśmy z nielegalnego źródła.