You are currently viewing Jak wyrejestrować auto?

Wyrejestrowanie pojazdu zwalnia nas z konieczności posiadania opłaconej polisy OC. Ale nie można wyrejestrować auto bez dopełnienia pewnych formalności. Poznaj je i zastanów się, czy nie prościej, szybciej i… bardziej opłacalnie będzie sprzedać samochód do skupu aut?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Złomowanie auta – jakie dokumenty?
  • Gdzie wyrejestrować auto?
  • Kasacja czy sprzedaż w skupie – co się opłaca?

Kiedy chcesz legalnie pozbyć się samochodu, masz dwa wyjścia: możesz go sprzedać lub oddać do kasacji. Złomowanie auta skutkuje jego nieodwracalnym wycofaniem z obrotu. Taki pojazd zostanie zdemontowany i zutylizowany; już nigdy nie wróci na drogę.

Złomowanie auta – jakie dokumenty?

Teoretycznie do kasacji pojazdu potrzebujesz komplet dokumentów, czyli:

– dowód rejestracyjny,

– polisę OC,

– kartę pojazdu, jeśli została wydana,

– uprawnienie współwłaściciela, jeśli nie jesteś jedynym właścicielem,

– dokument tożsamości. 

Brak któregokolwiek z tych dokumentów może utrudnić lub wręcz uniemożliwić kasację pojazdu w niektórych stacjach demontażu. Na szczęście złomowanie pojazdu bez dokumentów jest łatwe, szybkie, a nawet przyjemne w auto złomie, który dba o interesy swoich klientów. Jego pracownicy pomogą Ci legalnie skasować samochód nawet wtedy, gdy w dokumentacji będą braki

tablice rejestracyjne

Gdzie wyrejestrować auto?

Po prawidłowo przeprowadzonej kasacji pojazdu otrzymasz zaświadczenie o jego demontażu. To dokument, który potwierdza nieodwracalne wycofanie auta z eksploatacji. Na jego podstawie najpierw rozwiąż umowę z ubezpieczycielem. Wystarczy, że zgłosisz fakt złomowania auta u przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej, albo skorzystasz z formularzy internetowych na stronach towarzystw ubezpieczeniowych. 

W kolejnym kroku musisz udać się do wydziału komunikacji, w którym Twoje auto zostało zarejestrowane. Będziesz potrzebował następujące dokumenty:

– zaświadczenie o demontażu z auto złomu,

– dowód rejestracyjny z odciętym rogiem (taki otrzymałeś po kasacji),

– skasowaną kartę pojazdu (jeśli była wydana). 

Dodatkowo musisz dostarczyć także przebite na wylot tablice rejestracyjne. Wszystko to możesz również wysłać do stosownego wydziału komunikacji pocztą. Niektóre z nich oferują również możliwość załatwienia całej procedury zdalnie, przez internet. Szczegółów najlepiej szukać bezpośrednio w Sieci.

Kasacja czy sprzedaż w skupie – co się opłaca?

Procedura wyrejestrowania pojazdu nie jest skomplikowana, ale trzeba trochę się nachodzić, zwłaszcza wtedy, gdy nie jesteś biegły w załatwianiu spraw przez internet. Dlatego część właścicieli zamiast złomowania samochodu decyduje się na jego odsprzedaż do skupu aut

Możesz również zgłosić u nas kasację pojazdu z odbiorem. Wtedy po Twój stary samochód przyjedzie lawetą nasz kierowca z gotówką. Zajmiemy się wszystkimi formalnościami związanymi z kasacją pojazdu, a Ty otrzymasz dokumenty niezbędne do wyrejestrowania auta.