Złomowanie auta bez dokumentów

Złomowanie auta w większości przypadków przebiega sprawnie i bezproblemowo. Ale konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Dlatego sprawdź, czy można zezłomować auto bez polisy OC oraz czy szrot wymaga badań technicznych samochodu?

W tym artykule:

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego

Złomowania auta a OC

Złomowanie auta bez dokumentów

W idealnym scenariuszu właściciel samochodu przyjeżdża nim osobiście na złom i posiada przy sobie:

dowód rejestracyjny,

– kartę pojazdu,

– aktualne badania techniczne,

– ważną polisę OC.

Wtedy złomowanie auta zajmuje kilkanaście minut. Ale kłopoty pojawiają się, gdy któregoś z wymienionych dokumentów zabraknie. Przeczytaj, jak zezłomować auto bez dowodu?

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego

Samochód oddajemy na złom najczęściej po to, aby go wyrejestrować. I jest to możliwe na podstawie zaświadczenia wydanego przez szrot. Ale żadna stacja demontażu nie wyda stosownego dokumentu, jeśli właściciel nie okaże dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Jeżeli zgubiłeś, zniszczyłeś dowód, albo został on skradziony lub zatrzymany, złomowanie auta może być kłopotliwe. Bo wiele konkurencyjnych szrotów odeśle Cię do Wydziału Komunikacji, w którym okażesz zaświadczenie z Policji, potwierdzające przyczynę utraty dokumentu. I na tej podstawie otrzymasz poświadczenie dowodu rejestracyjnego. Ale nam w tej sytuacji wystarczy tylko oświadczenie właściciela pojazdu o zgubieniu dokumentów, które podpiszesz na miejscu. W ten sposób złomowanie auta bez dokumentów przebiega sprawnie i bezproblemowo.

Złomowania auta a OC

W przeciwieństwie do sytuacji z brakiem dowodu, auto bez ważnego OC można złomować bez większych problemów. Niestety, tylko w teorii. Owszem, pracownik szrotu wypisze stosowne pokwitowanie, na podstawie którego wyrejestrujesz pojazd. Problem w tym, że na dokumencie ze złomu może umieścić adnotację o braku ważnej polisy ubezpieczeniowej.

Pracownik Wydziału Komunikacji, któremu przedłożysz potwierdzenie złomowania, przekaże informację o braku OC do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Instytucja ta nałoży na Ciebie opłatę karną, której wysokość zależy od rodzaju pojazdu i długości okresu bez ubezpieczenia. Przykład:

za brak polisy OC na auto osobowe przez okres powyżej 14 dni zapłacisz 100% pełnej opłaty karnej, czyli 5600 zł.

Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć auto złom, który zawsze wychodzi naprzeciw klientom. Jego personel posiada stosowną wiedzę i doświadczenie, co pozwala uniknąć problemów również podczas złomowania auta bez OC.

Złomowanie auta bez dokumentów

Mamy dobrą informację: złomowanie auta bez ważnych badań technicznych nie stanowi żadnego problemu. Ponieważ Auto złom przyjmuje nawet wraki pojazdów, a także samochody po poważnych kolizjach i wypadkach. Jedyną niedogodnością w sytuacji złomowania bez przeglądu, jest konieczność dostarczenia pojazdu lub jego pozostałości do szrotu. Aby uniknąć konieczności płacenia za wynajem lawety, najlepiej zadzwonić pod numer +48 733 044 044 do auto złomu, który we własnym zakresie odbierze pojazdy uszkodzone i zdekompletowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *