Jedną z najczęstszych przyczyn oddania auta na złom, jest zaawansowana korozja nadwozia. Niektóre samochody opierają się rdzy dłużej, inne już po kilku latach nadają się już tylko na szrot. Naukowcy opracowali jednak wynalazek, który może rozwiązać problem rdzewiejących pojazdów.
Spis treści:
- Czym jest rdza i co powoduje?
- Najnowszy wynalazek na rdzę. Korozja nie ma szans?
- Co zrobić, gdy auto zardzewiało?
Nawet auto regularnie i profesjonalnie zabezpieczane przed korozją prędzej czy później zardzewieje. W większości przypadków oznacza to niestety konieczność jego złomowania. Ale być może już wkrótce samochody przestaną rdzewieć.
Szrot Zabrze: czym jest rdza i co powoduje?
Korozja, zwana potocznie rdzą, to proces niszczenia elementów metalowych, który zachodzić może z wielu powodów. W kontekście pojazdów najczęściej mamy na myśli utlenianie metalowej karoserii, wystawionej na działanie czynników zewnętrznych.
Korozja uszkadza metalowe elementy. Z czasem pojawiają się charakterystyczne wżery i perforacje, które oczywiście osłabiają całą konstrukcję. Skorodowany samochód prawdopodobnie nie przejdzie przeglądu technicznego, a koszty napraw blacharskich z reguły przewyższają wartość rynkową takiego pojazdu.
Najnowszy wynalazek na rdzę. Korozja nie ma szans?
Naukowcy z Zurychu opracowali jednak nowatorską powłokę o nazwie poli(fenylenometylen), w skrócie PPM, która może być nanoszona natryskowo. Już warstwa cieńsza od ludzkiego włosa ma skutecznie chronić metalowe elementy przed korozją. Dodatkowo powłoka ta podobno posiada właściwości samoregenerujące, a oświetlona promieniami UV, wskazuje miejsca uszkodzenia powierzchni.
Co zrobić, gdy auto zardzewiało?
Zanim cudownym PPM producenci pojazdów zaczną pokrywać ich karoserie, z rdzewiejącymi samochodami trzeba będzie “coś” zrobić. Polecamy kasację skorodowanego samochodu w naszym szrot Zabrze, gdzie wszystkie formalności zawsze załatwisz szybko i w miłej atmosferze.