Legalna kasacja pojazdów a funkcjonowanie szrotów

Zanim przejdziemy do opisu kilku cennych wskazówek dotyczących pojęcia – złomowanie aut, warto wyraźnie podkreślić – do skutecznego i zgodnego z aktualnie obowiązującym prawem wyrejestrowania pojazdu niezbędne jest uzyskanie świadczenia o jego kasacji, które powinno być wystawione przez legalną stację demontażu pojazdów. Niestety – pojęcie „szrotu” skutecznie zaburza ową czynność, dlatego warto pamiętać o przepisach prawa, zanim zaczniemy je nieświadomie łamać. Może bowiem to nas narazić na koszta, a nawet odpowiedzialność karną.

Co jest niezbędne do wystawienia zaświadczenia

Aby oficjalne zaświadczenie o kasacji mogło być wystawione zgodnie z prawem musimy pamiętać o obowiązujących aspektach. Przy wystawianiu dokumentu obowiązkowa jest obecność pojazdu, którego on będzie dotyczył, a także właściciela tegoż pojazdu. Listę uzupełniają tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu o ile taka była wydana i towarzyszyła pojazdowi. Złomowanie samochodów jak widać nie jest zbyt skomplikowanym procesem, ale skomplikowany może być wybór odpowiedniej stacji demontażu. Jakimi kryteriami kierować się w tego typu dylematach?

Kryteria dotyczące wyboru stacji demontażu

W zasadzie najważniejsze kryterium dotyczy urzędowego zaświadczenia o złomowaniu pojazdu, które jest możliwe do wydania wyłącznie w uprawnionych przez wojewodę stacjach demontażu. W przypadku kontroli oraz wykrycia braku zaświadczenia możemy liczyć na sowitą karę pieniężną. Właśnie dlatego należy unikać tzw. szrotów, które nie respektują współczesnego prawa narażając klientów na straty. Wielokrotnie lepsze oferty skupu tego rodzaju aut są właśnie efekt braku respektowania współczesnego prawa. Paradoksalnie – kara pieniężna za brak zaświadczenia najczęściej przekracza kilkukrotnie wartość złomowanego auta wespół z pieniędzmi, które za niego dostaliśmy na wspomnianym szrocie.

One Reply to “Legalna kasacja pojazdów a funkcjonowanie szrotów”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *