Czy można wykorzystać części z auta przeznaczonego do kasacji?

Oryginalne części zamienne do auta pozyskane na drodze demontażu pojazdu są częstym sposobem na obniżenie kosztów naprawy. Dzięki nim możliwy jest zakup komponentów o ograniczonej dostępności do modeli wycofanych z produkcji, a także maszyn zabytkowych o unikatowym charakterze. Jednocześnie często elementy są w bardzo dobrym stanie i charakteryzują się niskim stopniem zużycia. Należy jednak pamiętać, że samodzielna rozbiórka samochodu jest nielegalna, nawet jeśli uległ wypadkowi i nie nadaje się do dalszej eksploatacji.

Jakie części zamienne do auta można pozyskać w trakcie demontażu pojazdu?

Decydując się na legalny demontaż pojazdu, mamy szansę pozyskać części zamienne do auta, które nadają się do ponownego użycia. Do tanich autoczęści tej kategorii można zaliczyć m.in.:

  • zawory i głowice,
  • opony i felgi,
  • rozruszniki i alternatory,
  • elementy wykończeniowe,
  • oświetlenie oraz blacharkę.

Jednocześnie istnieje szereg elementów, których ponowne wykorzystanie jest zakazane ustawowo. Wśród nich są poduszki powietrzne oraz pasy bezpieczeństwa. Zalicza się do tej grupy także przewody paliwowe, filtry, katalizatory i tłumiki oraz klocki i przewody hamulcowe. Warto także zwrócić uwagę czy zdemontowane autoczęści są kompatybilne z danym modelem i w pełni sprawne. Dobrą praktyką jest przetestowanie sprawności przed ich montażem.

Dlaczego konieczna jest kasacja samochodu w autoryzowanym punkcie?

Osoby, które chcą pozyskać części zamienne do auta samodzielnie, często zadają pytanie, dlaczego konieczna jest kasacja samochodu w autoryzowanym punkcie? Własnoręczny demontaż pojazdu jest nielegalny i podlega bardzo wysokim karom w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Możliwe jest jedynie oddanie go do stacji wpisanej do rejestru prowadzonego przez Marszałka Województwa.

Samodzielna rozbiórka auta jest także groźna dla ekosystemów. Wyciek płynów eksploatacyjnych może grozić zatruciem gleby i jest bardzo niekorzystny dla środowiska naturalnego oraz wód podziemnych. Nieumiejętne posługiwanie się narzędziami przez niedoświadczone osoby niesie za sobą również ryzyko kontuzji oraz obrażeń ciała. Z tego względu warto powierzyć zadanie demontażu pojazdu wykwalifikowanym pracownikom punktu złomowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *