You are currently viewing Na czym polega złomowanie samochodów?

Czasem po wypadku koszt naprawy auta przewyższa wartość pojazdu. W takiej sytuacji trzeba pozbyć się problemu. Najlepszą metodą jest złomowanie auta. Jednak nie można tak po prostu odstawić samochodu na złomowisko, należy postępować zgodnie z procedurami. W innym razie można mieć kłopoty. Szrot Zabrze wyjaśnia jakie. 

Wbrew pozorom posiadacz auta nie może tak po prostu postawić pojazd na parkingu i przestać płacić za niego ubezpieczenie. Najpierw należy samochód wyrejestrować, a do tego muszą być solidne podstawy. Znajdziemy je w art. 79.1 Prawa o Ruchu Drogowym. Pojazd może zostać wyrejestrowany przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji na wniosek właściciela w następujących przypadkach:

  • kradzież pojazdu,
  • zniszczenia pojazdu za granicą,
  • przekazanie pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów,
  • wywozu pojazdu z kraju w przypadku gdy pojazd został zarejestrowany za granica lub zbyty za granicę,
  • przekazanie niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów,
  • wycofania pojazdu z obrotu,
  • udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności.

Gdy samochód nie nadaje się do jazdy bądź jego utrzymanie jest nieopłacalne można oddać go do stacji demontażu lub punktu zbierania pojazdów. Zanim jednak to zrobimy powinniśmy się upewnić, czy dany punkt działa legalnie i posiada odpowiednie zezwolenia. 

Wybierając się do stacji demontażu należy mieć ze sobą dowód osobisty bądź inny dokument, który potwierdza naszą tożsamość, a także dowód rejestracyjny auta, kartę pojazdu, jeśli była wydana bądź inny dokument, który potwierdza dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym. By móc zezłomować samochód, musi on posiadać numer VIN bądź numer nadwozia, podwozia lub ramy.

autozłom

Decydując się na szrot Zabrze powinieneś pamiętać o kilku rzeczach. Stacja demontażu unieważnia dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz kartę pojazdu. Następnie wydawane jest oświadczenie, które jest potwierdzeniem ich unieważnienia, a także zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie samochodu. 

Jest ono wydawane w trzech egzemplarzach. Jeden z nich przeznaczony jest dla właściciela pojazdu, drugi dla właściciela stacji demontażu a trzeci przeznaczony jest dla wydziału komunikacji. Później właściciel zezłomowanego auta musi udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Przewidziane jest na to 30 dni od demontażu pojazdu. Warto również fakt wyrejestrowania pojazdu zgłosić do ubezpieczyciela, aby nie została naliczona składka OC za kolejny rok. Można również dostać zwrot niewykorzystanej części składek.

Za złomowanie samochodu właściciel może otrzymać pieniądze za swój wrak w zależności od wagi pojazdu. Natomiast w przypadku gdy masa auta będzie niższa niż 90% masy nowego pojazdu to stacja demontażu może pobrać opłatę od jego właściciela. Nie może być ona jednak wyższa niż 10 zł za każdy brakujący kilogram.

Złomowanie auta może przynieść dla właściciela korzyści nie tylko w postaci pozbycia się problemu, ale także uda się odzyskać część pieniędzy (zwykle są to kwoty od 300 do 500 zł). Należy jednak pamiętać, aby decydując się na demontaż postępować zgodnie z obowiązującymi procedurami.