You are currently viewing Co się opłaca kupić na autozłomie?

Galopująca inflacja, wojna w Ukrainie, wzrost cen energii – powodów, dla których drożeje wszystko można mnożyć bez ograniczeń. Zamiast tego radzimy skorzystać z okazji zakupu tańszych części do samochodu na szrocie. Sprawdź, co opłaca się kupić na auto złomie?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto szukać części na szrotach?
  • Jakie części kupić na auto złomie?
  • Czego nie należy kupować na złomowisku?

Auto złomy oferują używane, ale w pełni sprawne części samochodowe. W wielu przypadkach sprzedaż takich elementów jest głównym źródłem dochodu tych firm, co wcale nie jest zaskoczeniem przy tak niskiej cenie złomu w hurcie. Pomimo tego większość części z demontażu szybko znajduje właściciela. Sprawdź, co warto kupić na auto złom, a z czego lepiej zrezygnować?

Dlaczego warto szukać części na szrotach?

Powody, dla których warto szukać części na szrotach, są dwa. Oba oczywiste. Po pierwsze chodzi o dostępność niektórych podzespołów. Nie musisz od razu jeździć zabytkowym pojazdem, aby doświadczyć problemów z zakupem części wymiennych. Nawet w przypadku stosunkowo nowych aut czasem trzeba czekać kilka tygodni na dostarczenie niektórych elementów. 

Drugi powód to oczywiście cena części na samochodowych złomach. Zwykle jest ona co najmniej o kilkadziesiąt procent niższa niż w sklepie czy na internetowych aukcjach. A pamiętaj, że kupujesz przecież w 100% oryginalny i sprawny element. Nic więc dziwnego, że w obecnych czasach popyt na używane auto złom części rośnie praktycznie z dnia na dzień.  

jak złomować auto

Jakie części kupić na auto złomie?

Stacja demontażu pojazdu, czyli popularny auto szrot, zajmuje się recyklingiem samochodów. Ów recykling polega na rozbiórce aut oraz segregacji uzyskanych w ten sposób części. W efekcie na wtórny rynek trafiają wyłącznie w pełni sprawne podzespoły i elementy. W dobrym auto złomie masz pewność, że na sprzedaż wystawione są tylko starannie wyselekcjonowane i dokładnie skontrolowane oryginalne części. 

Dlatego opłaca się na szrotach szukać takich elementów, jak:

  • szyby i lusterka,
  • zderzaki, listwy, nakładki i spojlery,
  • części do silnika,
  • elementy układu napędowego oraz zawieszenia,
  • lampy, reflektory, dodatkowe oświetlenie,
  • opony i felgi,
  • elementy deski rozdzielczej oraz wyposażenia wnętrza.

Czego nie należy kupować na złomowisku?

Warto również wiedzieć, że nie każda część, odzyskana za auta do kasacji, może być ponownie sprzedana. I to nawet wtedy, gdy nie jest zużyta czy zniszczona. Wykaz części, którymi nie może handlować szrot, znalazł się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 28 września 2005 roku (D.U. Nr 201)

Wyszczególniono w nim głównie te podzespoły odpowiedzialne za bezpieczeństwo, które ulegają eksploatacji. Dlatego szrot nie sprzeda Ci np. klocków hamulcowych, pasów bezpieczeństwa czy części do elektronicznych układów bezpieczeństwa (ABS, ESP). Nie warto również szukać na złomie przegubów, katalizatorów, przewodów paliwowych oraz oczywiście płynów eksploatacyjnych.