Słów kilka o legalnym złomowaniu aut

Bywa bardzo często, że nasz wiekowy, ale dotychczas poczciwy samochód ulega uszkodzeniu, bądź poważnej awarii, a usunięcie jej i cały proces naprawczy jest najzwyczajniej w świecie nieopłacalny. Wówczas jedną z dwóch legalnych opcji pozbycia się go jest oddanie do licencjonowanej Stacji Demontażu Pojazdów, czyli mówiąc potocznie – legalne złomowanie samochodów. Mechanizm działania tego rodzaju przedsiębiorstw opiera się o sprzedaż działających podzespołów na rynku wtórnym, dzięki czemu SDP zarabia na swoje utrzymanie, a cała reszta części ulega utylizacji zgodnej z prawem dotyczącym ochrony środowiska.

Pokusą dla właścicieli tego rodzaju pojazdów jest żywa gotówka, którą można otrzymać od SDP za oddanie auta. Kwoty te oscylują w granicach 300-600zł, o ile masa całkowita pojazdu nie jest niższa niż 10% masy wbitej w dowodzie rejestracyjnym. W celu obliczenia wartości swojego auta można korzystać z bezpłatnych kalkulatorów zamieszczonych w sieci.

Jeśli auto w sposób romantyczny nie może zawieść się samo na przysłowiowe „żyletki”, wówczas można skorzystać z lawet w które wyposażone są stacje pojazdu. W większości przypadków skorzystanie z owej oferty jest bezpłatne.

Jakie dokumenty musimy dostarczyć do Stacji Demontażu Pojazdów jeśli chodzi o złomowanie aut?

– dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu jeśli ją posiadamy

– tablice rejestracyjne

– umowę kupna jeśli samochód został zakupiony, a nie zarejestrowany

– czytelny numer VIN

Po dostarczeniu wszelkich dokumentów dostajemy od SDP specjalne zaświadczenie z którym należy udać się do wydziału komunikacji w celu wyrejestrowania pojazdu. W tym miejscu warto dodać jakie dokumenty należy mieć przy sobie w kwestii wyrejestrowania. Zaliczamy do nich dowód rejestracyjny i kartę pojazdu jeśli była wydana, tablice rejestracyjne, zaświadczenie o przekazaniu pojazdu posiadającego numer VIN oraz uprzednio wypełniony wniosek o wyrejestrowanie. Od tego momentu możemy być spokojni, bowiem wszystko przebiegło zgodnie z obowiązującym prawem.

One Reply to “Słów kilka o legalnym złomowaniu aut”

  1. Sam ostatnio miałem do zezłomowania auto. Nie opłacało się go naprawiać zerwany pasek rozrządu. Na terenie Warszawy (mieszkam w stolicy) każda ze stacji demontażu pojazdów informowała mnie o konieczności opłacenia auto lawety. Na szczęście znalazłem kontakt do Stacji demontażu pojazdów Edmar. Co prawda firma z Radomia ale dojeżdża również do stolicy. Krótka rozmowa szybka wycena i auto odebrane. Co najważniejsze transport leżał po ich stronie więc nie dość iż cena była lepsza to jeszcze nie poniosłem kosztów transportu. Jednym słowem polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *