Słów kilka o legalnym złomowaniu aut

Bywa bardzo często, że nasz wiekowy, ale dotychczas poczciwy samochód ulega uszkodzeniu, bądź poważnej awarii, a usunięcie jej i cały proces naprawczy jest najzwyczajniej w świecie nieopłacalny. Wówczas jedną z dwóch legalnych opcji pozbycia się go jest oddanie do licencjonowanej Stacji Demontażu Pojazdów, czyli mówiąc potocznie – legalne złomowanie samochodów. Mechanizm działania tego rodzaju przedsiębiorstw opiera się o sprzedaż działających podzespołów na rynku wtórnym, dzięki czemu SDP zarabia na swoje utrzymanie, a cała reszta części ulega utylizacji zgodnej z prawem dotyczącym ochrony środowiska.

Pokusą dla właścicieli tego rodzaju pojazdów jest żywa gotówka, którą można otrzymać od SDP za oddanie auta. Kwoty te oscylują w granicach 300-600zł, o ile masa całkowita pojazdu nie jest niższa niż 10% masy wbitej w dowodzie rejestracyjnym. W celu obliczenia wartości swojego auta można korzystać z bezpłatnych kalkulatorów zamieszczonych w sieci.

Jeśli auto w sposób romantyczny nie może zawieść się samo na przysłowiowe „żyletki”, wówczas można skorzystać z lawet w które wyposażone są stacje pojazdu. W większości przypadków skorzystanie z owej oferty jest bezpłatne.

Jakie dokumenty musimy dostarczyć do Stacji Demontażu Pojazdów jeśli chodzi o złomowanie aut?

– dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu jeśli ją posiadamy

– tablice rejestracyjne

– umowę kupna jeśli samochód został zakupiony, a nie zarejestrowany

– czytelny numer VIN

Po dostarczeniu wszelkich dokumentów dostajemy od SDP specjalne zaświadczenie z którym należy udać się do wydziału komunikacji w celu wyrejestrowania pojazdu. W tym miejscu warto dodać jakie dokumenty należy mieć przy sobie w kwestii wyrejestrowania. Zaliczamy do nich dowód rejestracyjny i kartę pojazdu jeśli była wydana, tablice rejestracyjne, zaświadczenie o przekazaniu pojazdu posiadającego numer VIN oraz uprzednio wypełniony wniosek o wyrejestrowanie. Od tego momentu możemy być spokojni, bowiem wszystko przebiegło zgodnie z obowiązującym prawem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *