Kiedy zezłomować samochód?

Przychodzi w końcu taki moment, kiedy musimy rozstać się z własnym samochodem na zawsze.
Jego sprzedaż staje się nieopłacalna, a dalsza jazda niemożliwa z powodu zbyt dużego wyeksploatowania pojazdu.
W artykule podpowiadamy, kiedy warto zezłomować swój samochód i jak najlepiej to zrobić.

Kiedy zezłomować samochód?

Najlepiej zrobić to wówczas, kiedy coraz więcej do niego dokładamy, a nasz pojazd staje się skarbonką bez dna, która większość czasu spędza w warsztacie niż na drodze.
Najczęściej taki stan rzeczy oznacza, że podzespoły są już na skraju wytrzymałości i dalsze ich naprawy nie mają większego uzasadnienia ekonomicznego.

Innym przypadkiem jest poważna kraksa lub wypadek z udziałem naszego samochodu, w efekcie którego koszty jego naprawy przewyższają aktualną wartość. Wtedy także lepiej zezłomować takie auto.

Gdzie oddać auto?

Złomując swój samochód zdecydowanie powinniśmy unikać warsztatów i skupów aut działających bez odpowiednich pozwoleń.
Auto najbezpieczniej i najpewniej zezłomujemy w profesjonalnych punktach zbierania pojazdów lub stacjach demontażu pojazdów, które działają na podstawie właściwych przepisów i zezwoleń czy to starosty czy wojewody.
Wynika to bezpośrednio z przepisów ustawy recyklingowej.

Listę legalnie działających punktów złomowania samochodów znajdziemy najczęściej w wydziale komunikacji.

W stacji demontażu nasz pojazd rozbierany jest na części pierwsze, a wszystkie niebezpieczne elementy i płyny eksploatacyjne najpierw usuwane są z samochodu, a później utylizowane w sposób niezagrażający środowisku.

Warto także sprawdzić, czy samochód do stacji demontażu mamy dostarczyć osobiście, czy oferuje ona bezpłatny transport. Często zdarza się bowiem tak, że to na nas spoczywa obowiązek dostarczenia auta na szrot, ewentualnie możemy skorzystać z płatnego transportu oferowanego przez daną stację.

Czy złomowanie jest bezpłatne?

Tak, za złomowanie pojazdu stacja demontażu lub wyspecjalizowany warsztat nie mogą pobierać żadnych dodatkowych opłat.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy złomowany pojazd waży o 10% mniej niż waga figurująca w dowodzie rejestracyjnym. Wówczas musimy liczyć się z niewielkimi opłatami w wysokości 10 złotych za każdy kilogram.

Ponadto należy mieć świadomość, że za złomowany pojazd otrzymamy zazwyczaj niewielką sumę (około kilkuset złotych w zależności od wagi pojazdu). Jest to tak zwana opłata za złom samochodowy.

Obowiązki punktu złomowania, a obowiązki złomującego

Jeśli chcemy zezłomować samochód powinniśmy posiadać:

dowód osobisty, bądź inny dokument potwierdzający naszą tożsamość,
dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu (o ile taką wydano) lub inny dokument potwierdzający dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym,
tablice rejestracyjne.

Jeśli samochód posiada współwłaściciela niezbędna będzie również zgoda współwłaściciela pojazdu na jego złomowanie.

W sytuacji, kiedy auto zarejestrowane jest na firmę, do powyższych dokumentów potrzebny będzie również wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub KRS, a także ewentualne upoważnienie do zezłomowania samochodu dla osoby wyrejestrowującej pojazd w imieniu podmiotu gospodarczego.

Punkt złomowania samochodów zobowiązany jest do:

przyjęcia samochodu posiadającego numer VIN, bądź numer ramy, nadwozia lub podwozia, który wyłączono z dalszej eksploatacji;
unieważnienia dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu (jeśli była wydana), a także tablic rejestracyjnych;
wystawienia odpowiednich dokumentów poświadczających unieważnienie dokumentów rejestrowych samochodu oraz wydania zaświadczenia stwierdzającego zezłomowanie danego auta;
przesłania w terminie 7 dni do właściwego wydziału komunikacji (miejsce ostatniej rejestracji samochodu) zaświadczenia o demontażu danego pojazdu.

W terminie 30 dni od dnia złomowania naszego samochodu i otrzymania stosownych dokumentów od stacji demontażu, musimy złożyć w wydziale komunikacji wniosek o wyrejestrowanie pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *