Czym jest auto złomowisko i jak przebiega proces recyklingu samochodów? Dowiedz się, jakie formalności należy spełnić, ile można zarobić na złomowaniu pojazdu oraz czy warto inwestować w używane części samochodowe z auto złomu.
- Auto złomowisko to wyspecjalizowane miejsce, gdzie demontuje się pojazdy na części i złom, zgodnie z przepisami prawa.
- Proces demontażu obejmuje ważenie pojazdu, usunięcie płynów eksploatacyjnych, demontaż części, a następnie ich recykling lub odsprzedaż.
- Do złomowania pojazdu wymagane są dokumenty takie jak dowód rejestracyjny, dowód osobisty właściciela lub pełnomocnika oraz ewentualne upoważnienie.
- Cena złomowania zależy od wagi wraku i aktualnej ceny złomu.
Spis treści:
- Co to jest auto złomowisko? Definicja
- Na czym polega proces demontażu pojazdu?
- Co trzeba zabrać ze sobą na auto złomowisko?
- Ile płacą za złomowanie na auto złomowisku?
- Auto złomowisko: używane części samochodowe — czy warto?
- Kiedy opłaca się złomowanie samochodu, a kiedy skup aut?
- Auto złomowisko — FAQ
Co to jest auto złomowisko? Definicja
Auto złomowisko to miejsce, w którym następuje proces demontażu pojazdu na części oraz na złom. Demontaż pojazdów samochodowych może odbywać się jedynie w wyspecjalizowanych punktach, które działają na podstawie przepisów prawa.
Auto złom zapewnia więc recykling samochodów uszkodzonych oraz pojazdów, które z różnych przyczyn nie przeszły badania technicznego. Proces złomowania pojazdów odbywa się w określony sposób, o czym dowiemy się w dalszej części tego artykułu.
Na czym polega proces demontażu pojazdu?
Profesjonalny demontaż pojazdów zaczyna się od przyjęcia właściciela samochodu z kompletnymi dokumentami. Transport pojazdu może zostać zorganizowany przez osobę prywatną lub auto złom zapewnia lawetę wraz z kierowcą.
Złomowanie pojazdów zaczyna się od ich zważenia, a także usunięcia z nich poduszek powietrznych. Kolejnym etapem jest usunięcie z nich pozostałości paliwa oraz płynów eksploatacyjnych.
Auto złom posiada wszystkie niezbędne narzędzia, dzięki którym pracownicy firmy pozbędą się również resztek czynnika chłodzącego z układu klimatyzacji. Na dalszym etapie rozdziela się szyby, złom samochodowy oraz części auta, które można później odsprzedać jako używane.
Co trzeba zabrać ze sobą na auto złomowisko?
Demontaż pojazdów samochodowych odbywa się na podstawie odpowiednich zapisów prawa, dlatego chcąc dokonać kasacji samochodu, należy wcześniej dobrze się do tego przygotować. Jednym z wymaganych dokumentów przez skup samochodów używanych jest aktualny dowód rejestracyjny.
Właściciel powinien mieć również ze sobą dowód osobisty. Jeżeli kasacja samochodu odbywa się za pośrednictwem pełnomocnika, to należy pamiętać, że powinien on mieć do tego odpowiednie upoważnienie.
Recykling samochodów może się wydawać niezbyt skomplikowanym procesem, jednak w dużej mierze podlega nadzorowi przez różne kontrole. Wypełnienie wszystkich dokumentów jest więc bardzo ważne, również w kontekście konieczności późniejszego wyrejestrowania pojazdu.
Ile płacą za złomowanie na auto złomowisku?
Złomowanie pojazdów może wydawać się nieopłacalne dla właściciela samochodu. Należy jednak pamiętać, że ilość pieniędzy, jakie uzyskamy za nasze auto, zależy od kilku czynników. Po pierwsze bardzo ważna jest cena złomu samochodowego. To na jej podstawie wyceniany jest wcześniej zważony wrak.
Warto również wiedzieć, że przed kasacją samochodu możemy wykręcić z niego niektóre części auta, które możemy odsprzedać jako używane. Pamiętajmy, że wyciągając poszczególne elementy, nie możemy sprawić, że waga nasza pojazdu zmaleje o więcej niż 10 procent wagi, którą ma wpisaną w dowodzie rejestracyjnym. Ilość pieniędzy, które odzyskamy ze sprzedanego samochodu, zależeć będzie więc od kilku opisanych powyżej czynników.
Auto złomowisko: używane części samochodowe — czy warto?
Firmy, które prowadzą skup samochodów, bardzo często oferują sprzedaż używanych części. W razie awarii i konieczności wymienienie poszczególnych podzespołów możemy więc kupić tam potrzebne nam elementy. Często w takich punktach można nabyć również drzwi, błotniki, zderzak, więc w razie kolizji na drodze, możemy znaleźć pasujące do naszego samochodu części w auto złomowisku. Dzięki temu niejednokrotnie możemy zaoszczędzić na konieczności zakupu oryginalnych części. Auto złom zapewnia dobrej jakości podzespoły, więc wiele osób korzysta z takiej możliwości.
Kiedy opłaca się złomowanie samochodu, a kiedy skup aut?
Złomowanie samochodu opłaca się, gdy pojazd jest w bardzo złym stanie technicznym np. po wypadku i szkodzie całkowitej. Proces demontażu pojazdu opiera się wtedy jedynie o złomowanie, a części, które można wykorzystać do dalszej eksploatacji, nie ma wcale, lub jest ich bardzo mało. Natomiast skup samochodów używanych odkupuje pojazdy, które mogą nadawać się do dalszego użytkowania lub jest szansa, że bardziej będzie opłacać się je przerobić na części.
Jak widzisz, recykling samochodów używanych może być przeprowadzony na wiele sposobów. Przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się, co będzie dla nas korzystniejsze. Sprzedaż używanych części możemy również prowadzić we własnym zakresie, przed oddaniem pojazdu do złomowania.
Auto złomowisko — FAQ
Czy punkt kasacji pojazdów przyjmuje samochody po wypadkach?
Tak, punkty kasacji pojazdów przyjmują również samochody uszkodzone oraz pojazdy po szkodzie całkowitej. Oferujemy transport pojazdu w takim stanie gratis w promieniu 50 km od Libiąża.
Kiedy proces demontażu auta jest legalny?
Proces demontażu samochodu jest legalny, jeżeli odbywa się w zakładzie, który działa na mocy odpowiednich uprawnień nadawanych przez Marszałka odpowiedniego województwa. Pamiętajmy, że tylko w takich punktach kasacja samochodów jest dla nas bezpieczna.
Do czego potrzebne jest zaświadczenie o złomowaniu?
Demontaż pojazdów samochodowych to ważny krok, który należy podjąć, jeżeli nasz samochód nie nadaje się już do użytkowania. Zaświadczenia o złomowaniu potrzebne jest właścicielowi pojazdu do wyrejestrowania go w wydziale komunikacji.