Przegląd techniczny, a złomowanie auta

Przeglądy diagnostyczne pojazdów stają się coraz bardziej rygorystyczne, więc niektóre pojazdy nie przechodzą badań. Czy takie samochód nadaje się już tylko na auto złom? Czy można oddać do kasacji pojazd bez ważnego przeglądu? Sprawdź odpowiedzi na te pytania.

W tym artykule:

  • Badania techniczne pojazdu – to co jest?
  • Auto bez przeglądu na złom?
  • Kasacja pojazdu bez ważnych badań technicznych

W Polsce przeciętny pojazd ma prawie 13 lat. To średni wiek samochodów w naszym kraju, dlatego wynik wcale nie jest optymistyczny. Gdy uważniej przyjrzymy się autom na drogach, zauważymy, że spora ich część już dawno pożegnała się z idealnym stanem, a niektóre nadają się tylko na złom. Nie brakuje też pojazdów z przerdzewiałą karoserią i powypadkowych, naprawionych byle jak. Każdy z tych samochodów prędzej czy później dojedzie do stacji diagnostycznej. Co wtedy?

Badania techniczne pojazdu – to co jest?

Wykonanie badań technicznych jest w Polsce obowiązkiem właściciela pojazdu. Poza wyjątkowymi sytuacjami diagnostykę przeprowadza się najczęściej raz w roku, ponieważ przegląd ważny jest właśnie przez dwanaście miesięcy. 

Osobami, które wykonują badanie, są certyfikowani diagności. Podczas kontroli sprawdzają ogólną kondycję samochodu oraz stan podzespołów, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kierującego i innych uczestników ruchu drogowego. Na minimalne usterki, w postaci np. przepalonej żarówki świateł postojowych, diagnosta może przymknąć oko, ale coraz częściej zdarza się, że auta nie przechodzą badań technicznych. Co można wtedy zrobić?  

Auto bez przeglądu na złom?

W praktyce wszystko zależy od rodzaju usterki, którą ujawnił diagnosta. W większości przypadków można ją po prostu naprawić np. u mechanika lub nawet we własnym zakresie, jeżeli ktoś ma wiedzę i dysponuje odpowiednim sprzętem. Po usunięciu usterki, ponownie udajemy się na przegląd. Co ważne, nie musimy jechać do tej samej Stacji Kontroli Pojazdów, która odmówiła nam podbicia dokumentów za pierwszym razem. Informacje o tym, dlaczego nie przeszliśmy przeglądu, widnieją już w centralnej bazie danych, z których korzystają wszystkie diagnostyki. 

Zdarza się jednak, że koszty usunięcia usterki przekraczają wartość pojazdu, albo po prostu nie ma technicznej możliwości naprawy uszkodzenia (np. podwozie jest zupełnie skorodowane). Taki pojazd żadnego przeglądu już nie przejdzie, więc trzeba go oddać na auto złom.

Kasacja pojazdu bez ważnych badań technicznych

Często słyszymy od Klientów pytanie, czy można zezłomować auto bez ważnych badań technicznych? Oczywiście, że tak. Legalną kasację pojazdu wykonuje się nawet wtedy, gdy auto jest powypadkowym wrakiem. 


Jeżeli więc diagnosta odmówił Ci podbicia przeglądu, a mechanik wycenił koszty naprawy na zbyt wielką sumę – zadzwoń do naszego auto złomu. Możemy wysłać lawetę po odbiór Twojego samochodu bez badań technicznych i wszystkie formalności załatwić od razu przy jego odbiorze. Przy okazji zaproponujemy Ci zawsze konkurencyjną cenę złomu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *