Porzucenie samochodu zamiast złomowania?

Być może spotkałeś się już z pomysłem porzucenia samochodu lub wraku auta. A może nawet zastanawiasz się, czy to nie wygodniejsze, niż zezłomowanie pojazdu? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy to Ci się opłaca?

  • Kary za pozostawienie auta
  • Wrak samochodu – definicja
  • Jak legalnie pozbyć się wraku?

Złomowanie pojazdu to prosta procedura. Ale warunkiem jej szybkiego wykonania, jest dostarczenie samochodu lub jego wraku do stacji demontażu pojazdów. Dobry auto złom oferuje darmowy transport lawetą, a gotówkę za auto wypłaca już podczas jego odbioru. Pomimo tego niektórzy właściciele decydują się na porzucenie samochodu. Czy to ma sens?

Kary za porzucenie samochodu

Okazuje się, że konsekwencje finansowe rodzi już pozostawienie auta nawet w pełni sprawnego w miejscu niedozwolonym. Narażamy się na mandat i ryzyko odholowania pojazdu na parking strzeżony, na którym każda doba postoju słono kosztuje.

Jeszcze gorzej jest, gdy porzucony samochód klasyfikuje się jako wrak. Wtedy do kosztów holowania i parkowania doliczyć należy również:

karę za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC (nawet 8400 zł w zależności od rodzaju pojazdu i okresu ubezpieczenia),

– mandat lub grzywnę za porzucenie wraku w wysokości nawet 1500 zł, jeżeli pojazd lub jego pozostałości stwarzają zagrożenie,

– mandat w wysokości nawet 5000 zł za odmowę usunięcia pojazdu z niedozwolonego miejsca.

Wrak samochodu – definicja

Definicja wraku samochodu najczęściej stosowana jest przez ubezpieczycieli oraz Policję. Co ciekawe, w obu tych przypadkach kryteria kwalifikacji są inne. Pracownik firmy ubezpieczeniowej stwierdza, że pojazd jest wrakiem, gdy został całkowicie zniszczony lub koszty jego naprawy przekraczają 70% wartości rynkowej sprzed kolizji czy wypadku.

Natomiast policjant definiuje wrak na podstawie artykułu 50a ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawa o ruchu drogowym. W rozumieniu tego przepisu wrakiem samochodu jest pojazd porzucony bez tablic rejestracyjnych lub w stanie wskazującym na jego nieużywanie, ze względu na wiek pojazdu, brak aktualnych badań technicznych, zniszczone wnętrze oraz możliwość dostania się do niego osób trzecich.

Jak legalnie pozbyć się wraku?

Niezależnie od tego, do której definicji wraku pojazdu klasyfikuje się Twój pojazd, możesz go zupełnie legalnie zezłomować. W ten sposób nie tylko uchronisz się przed konsekwencjami finansowymi za porzucenie samochodu, ale przy okazji otrzymasz również zapłatę za pojazd. Nawet jeśli znajduje się on w stanie wykluczającym możliwość jazdy, zawsze możesz zadzwonić do nas, aby umówić termin odbioru lawetą.

Kierowca przyjedzie bezpośrednio pod wskazany adres i na miejscu załatwi wszelkie formalności. Pieniądze otrzymasz w gotówce. Oczywiście lawetę możesz zamówić również po odbiór w pełni sprawnego pojazdu. W tej sytuacji zarobisz jeszcze więcej i szybko pozbędziesz się starego samochodu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *