Jak otworzyć auto złom? Część druga.

Kontynuujemy nasz cykl wpisów o tym, jak otworzyć własny auto złom? W tym odcinku omówimy trzy pierwsze, formalne kroki. Pierwsze dwa możesz wykonać nawet nie będąc jeszcze właścicielem ani najemcą terenu, na którym chcesz uruchomić auto złom.

W tym artykule:

  • Lokalizacja stacji demontażu pojazdów
  • Uzyskanie decyzji środowiskowej
  • Projekty zabudowań auto złomu

W poprzedniej części cyklu wyjaśniliśmy, czym różni się stacja demontażu pojazdów od punktu zbierania pojazdów. Zgodnie z zapowiedzią w kolejnych wpisach zajmiemy się czynnościami, które trzeba wykonać, aby uruchomić auto złom. Poznaj pierwsze trzy kroki. 

Lokalizacja stacji demontażu pojazdów

Twój auto złom może powstać wyłącznie na terenach przeznaczonych do prowadzenia tego rodzaju działalności. Informacje o tym znajdziesz w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego. MPZP określa przeznaczenie poszczególnych działek. Jeżeli planujesz zakup lub wynajem nieruchomości, którą chcesz przeznaczyć pod autozłom, przed sfinalizowaniem umowy sprawdź przeznaczenie interesującego Cię terenu. 

Co prawda teoretycznie istnieje możliwość zmiany przeznaczenia działki w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego. W praktyce jednak na jego modyfikacje często trzeba długo czekać, a operacje tego typu pochłaniają także koszty. Gra po prostu nie jest warta świeczki. Lepiej poszukać terenu, na którym od razu można działać. 

Uzyskanie decyzji środowiskowej

Kolejnym etapem jest uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Do jego realizacji także nie musisz być jeszcze ani właścicielem, ani najemcą gruntów. Zachęcamy nawet do tego, aby decyzję środowiskową załatwić przed sfinalizowaniem umowy kupna czy najmu. Dlaczego? Bo może się okazać, że decyzji takiej nie otrzymasz.

Dokument ten określa między innymi godziny pracy autozłomu, rodzaj i maksymalne roczne ilości przyjmowanych odpadów oraz sposoby ich utylizacji. Zawiera również wytyczne, które należy uwzględnić podczas składania wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Pozytywna decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych może jednak nie zostać wydana np. z powodu planowanej lokalizacji autozłomu w pobliżu terenów zielonych, ujęć wody pitnej itp. 

Projekty zabudowań auto złomu

Trzecim krokiem jest opracowanie projektu zabudowań autozłomu. Ten etap rozpoczynasz zwykle już jako właściciel lub najemca gruntu. Co ważne, projekt taki jest niezbędny nie tylko wtedy, gdy zabudowania mają dopiero powstać. Trzeba go opracować także w przypadku konieczności adaptacji istniejących obiektów do funkcjonowania autozłomu. 

Warto pamiętać, że projekt budowlany autozłomu powinien nie tylko realizować wytyczne z decyzji środowiskowej, ale oprócz tego być także maksymalnie funkcjonalny. Od konstrukcji budynków i organizacji zabudowy na działce często zależy organizacja pracy w auto złomie. A to z kolei wpływa na zyski, które można czerpać z tego rodzaju inwestycji.