Sprzedaż samochodu w auto złomie

Co możemy zrobić ze starym autem? Samochodem, który nie nadaje się do naprawy lub brał aktywny udział w kolizji na drodze? Pozostawić na poboczu czy na chodniku nie możemy. Musimy pozbyć się go w taki sposób, aby nie zagrażał otoczeniu, innym ludziom czy najbliższemu środowisku ekologicznemu. Rozwiązaniem najwygodniejszym jest skorzystanie z usług specjalistycznych zakładów, które zabiorą od nas prawie nic już niewart złom.

Czy warto oddać auto do kasacji?

Często stoimy przed trudnym wyborem co zrobić ze starym samochodem. Jeśli jest to złom, który nie odpala i nie daje szans na cokolwiek ponad rdzę, wtedy nie pozostaje nam nic innego jak najbliższa auto kasacja. Odzyskamy chociaż część wartości, ale najważniejsze, że pozbędziemy się uciążliwego kłopotu.

Czy to samo warto zrobić z autem jeszcze na przysłowiowym „chodzie”? Odpala, jeździ i chociaż nie jest demonem prędkości czy bezpieczeństwa nadaje się do jazdy. Widzimy, że czekają go ostatnie sezony na drogach. Awaria goni awarię, a pieniądze bezpowrotnie toną w baku coraz starszego auta. W takiej sytuacji bez żadnych skrupułów powinniśmy się pozbyć problemu. Takie auto jest trudno sprzedać, a szukając kupca i tak nie odzyskamy większości pieniędzy. Złom jest wyjściem ekologicznym, bezpiecznym i wygodnym.

Auto złom z odbiorem

W każdym większym mieście działają podmioty zajmujące się złomowaniem i utylizacją starych aut. Jeśli chcemy pozbyć się uziemionego problemu, zgłośmy się do najbliższej jednostki. Co lepsze firmy gwarantują również odbiór złomu z miejsca, w którym znajduje się samochód. To rozwiązanie niezwykle wygodne, a pozwala nam uniknąć kłopotliwego, a co ważniejsze również kosztownego przewozu auta do skupu. Firma za nas zajmie się jego transportem, a nam zwróci się, chociaż mała część jego wysłużonej wartości.

Kasacja złomu to gwarancja bezpieczeństwa byłego właściciela samochodu. W ten sposób zrzucamy na czyjeś barki zmartwienie przechowywania auta lub jego utylizacji. W całym tym procesie szczególnie istotną sprawą jest wyrejestrowanie samochodu. W innym przypadku grozi nam realne ryzyko kary za brak ubezpieczenia czy problemy natury prawnej. Tak czy inaczej, mamy na to 30 dni od momentu sprzedaży i pozbycia się go.

Skarby ukryte na złomowisku

Złomowiska mają jedną szczególnie istotną cechę, która sprawia, że nie trafiamy tam tylko w sprawie pozbycia się auta. To prawdziwe skarbnice używanych części. Na tzw. szrotach możemy znaleźć wiele niedostępnych już na rynku pierwotnym podzespołów. Pochodzą one właśnie z rozebranych samochodów i tych przeznaczonych do kasacji. Małe części, które charakteryzują się pełną sprawnością, mogą okazać się niezwykle przydatne dla właścicieli modeli nadal jeżdżących po drogach. Chodzi o te części, których na próżno szukać w sklepach, a i w internetowych hurtowniach trudno jest je dostać:

– szyby

– fotele

– wszelkie radia i części kokpitu

Za niewielką cenę możemy otrzymać część, której nam brakuje lub która nagle uległą awarii. Większość w wystarczająco dobrym stanie i w pełni sprawne.

Na czym polega złomowanie samochodów?

Czasem po wypadku koszt naprawy auta przewyższa wartość pojazdu. W takiej sytuacji najlepiej jest pozbyć się problemu. Najlepszą metodą jest złomowanie auta. Jednak nie można tak po prostu odstawić samochodu na złomowisko, należy postępować zgodnie z procedurami. W innym razie można mieć kłopoty.

Wbrew pozorom posiadacz auta nie może tak po prostu postawić pojazd na parkingu i przestać płacić za niego ubezpieczenie. Najpierw należy samochód wyrejestrować, a do tego muszą być solidne podstawy. Znajdziemy je w art. 79.1 Prawa o Ruchu Drogowym. Pojazd może zostać wyrejestrowany przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji na wniosek właściciela w następujących przypadkach:

 • kradzież pojazdu,
 • zniszczenia pojazdu za granicą,
 • przekazanie pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów,
 • wywozu pojazdu z kraju w przypadku gdy pojazd został zarejestrowany za granica lub zbyty za granicę,
 • przekazanie niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów,
 • wycofania pojazdu z obrotu,
 • udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności.

Gdy samochód nie nadaje się do jazdy bądź jego utrzymanie jest nieopłacalne można oddać go do stacji demontażu lub punktu zbierania pojazdów. Zanim jednak to zrobimy powinniśmy się upewnić, czy dany punkt działa legalnie i posiada odpowiednie zezwolenia. Wybierając się do stacji demontażu należy mieć ze sobą dowód osobisty bądź inny dokument, który potwierdza naszą tożsamość, a także dowód rejestracyjny auta, kartę pojazdu jeśli była wydana bądź inny dokument, który potwierdza dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym. By móc zezłomować samochód, musi on posiadać numer VIN bądź numer nadwozia, podwozia lub ramy.

Decydując się na złomowanie auta powinieneś pamiętać o kilku rzeczach. Stacja demontażu unieważnia dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz kartę pojazdu. Następnie wydawane jest oświadczenie, które jest potwierdzeniem ich unieważnienia, a także zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie samochodu. Jest ono wydawane w trzech egzemplarzach. Jeden z nich przeznaczony jest dla właściciela pojazdu, drugi dla właściciela stacji demontażu a trzeci przeznaczony jest dla wydziału komunikacji. Później właściciel zezłomowanego auta musi udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Przewidziane jest na to 30 dni od demontażu pojazdu. Warto również fakt wyrejestrowania pojazdu zgłosić do ubezpieczyciela, aby nie została naliczona składka OC za kolejny rok. Można również dostać zwrot niewykorzystanej części składek.

Za złomowanie samochodu właściciel może otrzymać pieniądze za swój wrak w zależności od wagi pojazdu. Natomiast w przypadku gdy masa auta będzie niższa niż 90% masy nowego pojazdu to stacja demontażu może pobrać opłatę od jego właściciela. Nie może być ona jednak wyższa niż 10 zł za każdy brakujący kilogram.

Złomowanie auta może przynieść dla właściciela korzyści nie tylko w postaci pozbycia się problemu, ale także uda się odzyskać część pieniędzy (zwykle są to kwoty od 300 do 500 zł). Należy jednak pamiętać, aby decydując się na demontaż postępować zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Jak pozbyć się samochodu, czyli złomowanie aut

Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy samochód jest na tyle stary lub zdewastowany, że koszty jego naprawy przewyższają jego wartość, a co za tym idzie jest to inwestycja zupełnie nieopłacalna – chyba, że osoba darzę pojazd wyjątkowo dużym sentymentem. W świetle polskiego prawa przewiduje się kilka wyjść z takiej sytuacji. Najczęściej wybieraną jest właśnie złomowanie auta.

Jednak złomowanie samochodu nie jest takie proste, jak zapewne wydaje się większości. Zanim tego dokonasz musisz spełnić określone przez polskie prawo procedury. Oczywiście nie można zrobić tak, że odstawia się samochód na parking i przestaję się płacić za jego ubezpieczenie z dnia na dzień. Masz obowiązek wyrejestrowania swojego pojazdu. To również nie jest takie łatwe, ponieważ musisz mieć na to odpowiednie podstawy, którymi uargumentujesz swoją decyzję. Samoregulacja tego procesu odbywa się zgodnie z Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r.

Można w niej wyczytać między innymi, że o wyrejestrowanie pojazdu należy starać się w miejscu, gdzie został on ostatnio zarejestrowany. Wyróżnia się następujące sytuacje, które dopuszczają tej czynności:

 • Kradzież samochodu,
 • Wywożenie auta z kraju, gdy pojazd jest zarejestrowany za granicą lub sprzedany za granicę,
 • Zniszczenia samochodu za granicą,
 • Udokumentowanej utraty posiadania pojazdu,
 • Przekazania niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy, któy prowadzi stacje demontażu pojazdu,

Można się również zastanawiać, na czym polega samo złomowanie samochodu? Jeśli twój pojazd faktycznie nie nadaje się do tego aby uczestniczyć w ruchu drogowym lub koszty jego naprawy przewyższają jego wartość, wówczas możesz oddać pojazd do stacji demontażu albo punktu zbierania pojazdów. Jednak przed tym dobrze jest upewnić się, czy ten punkt działa legalnie oraz czy ma zezwolenie marszałka województwa. Dlatego jak widzisz, należy uważać dosłownie na każdym kroku, aby mieć z tego tytułu kłopotów.

Kolejną wątpliwością w przypadku złomowania auta są pieniądze. Kto komu płaci za złomowanie samochodu? Oczywiście środki otrzymuje właściciel pojazdu. Jednak nie należy się spodziewać przesadnie wielkich stawek. Z reguły oscylują one w granicach 200-500 zł. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda wtedy, kiedy masa pojazdu jest niekompletna. Co to oznacza? Masa twojego pojazdu jest mniejsza niż 90% masy nowego pojazdu. W takiej sytuacji to ty będziesz dopłacać do złomowania samochodu. Z reguły jest to 10 zł za każdy brakujący kilogram.

Oczywiście złomowanie samochodu jest zalecanym rozwiązaniem sytuacji, kiedy twój pojazd nie nadaje się do dalszego funkcjonowania w ruchu drogowym lub koszty naprawy przewyższają jego wartość rynkową. Wtedy pozbędziesz się kłopotu. W dodatku nie będziesz musiał ponosić dodatkowych kosztów utrzymania pojazdu, jakim jest ubezpieczenie. Oczywiście warto mieć na uwadze symboliczną stawka, którą uzyska się po zezłomowaniu samochodu. Przed złomowaniem zapoznaj się ze wszystkimi przepisami oraz regulacjami, aby nie mieć problemów przez wrak.

Dlaczego opłaca się korzystać ze stacji demontażu aut?

Wiele osób nie widzi potrzeby korzystania ze stacji kasacyjnych samochodów. Są oni w większości przekonani, że nie ma w tym nic, co mogłoby dla nich stanowić jakąś korzyść. Wiedza na temat tego, co dzieje się z samochodem, z którego już nie korzystają jest dość nikła i w efekcie sprawia, że nie wszyscy decydują się na takie rozwiązanie. A dlaczego warto?

Po pierwsze trzeba. Trzeba z samochodem coś zrobić, jeśli decydujemy się na jego odstawienie. Jest stary, niepotrzebny, nieważny. Jednak wiele osób zapomina, że zgodnie z prawem takie auto – dopóki nie zostanie wyrejestrowane – musi być opłacane. Mowa tu o składkach na ubezpieczenie. Dlatego utrzymanie takiego samochodu nie jest tanie.

Aby otrzymać zaświadczenie pozwalające na wyrejestrowanie pojazdu, należy przede wszystkim dokonać jego zezłomowania. Można oczywiście sprzedać samochód i wiele osób decyduje się właśnie na takie działanie. Jednak dużo łatwiej i często korzystniej jest skorzystać ze złomowania samochodów.

Wybierając dobre stacje kasacyjne, możesz łatwo i szybko przekonać się, że legalne wyrejestrowanie pojazdu to żaden problem. Otrzymujesz bowiem komplet dokumentów, które wskazują na model, rocznik, konkretne numery VIN, dzięki czemu łatwo i szybko uzyskujesz wyrejestrowanie pojazdu, a co za tym idzie, kłopot z głowy. To największy plus złomowania aut, ale bynajmniej nie jedyny.

Za kasację otrzymasz pieniądze. Jeśli samochód będzie w pełni wyposażony i nie będzie miał wielu szkód, zwrot może być bardzo korzystny. Z pewnością porównywalny do tego, co rynek może zaoferować za auto nadające się właściwie tylko na złom. A przy tym wygoda, komfort i spokój są dużo większe i nie można powiedzieć, by złomowanie samochodów nastręczało jakichś większych kłopotów.

Jednak to nie tylko w zwrocie pieniężnym zawiera się wygoda kasacji samochodów nienadających się już do eksploatacji. Oprócz tego mamy tu na myśli także dojazd do klienta. Często sprzedając samochód, nie możemy pozwolić sobie na pełen komfort. Oczywiście to klient przyjeżdża do nas, ale wizyt może być kilka, a uciążliwość sprawdzania pojazdu i jego kontroli przed zakupem. Nie zawsze kończy się to sukcesem, a czasu na to straconego nikt nie odda.

Jeszcze innym plusem jest łatwość w pozbyciu się wraku. Jeśli auto jest sprawne, pół biedy. Można nim wówczas dojechać do jakiejkolwiek stacji złomowania pojazdów mechanicznych, by wykonać ostatnie czynności związane z eksploatacją pojazdu. Jednak, jeśli samochód jest np. po wypadku lub po prostu już w złym stanie, wówczas nie można liczyć na to, że samochód sam dotrze na miejsce. Wiele stacji demontażu oferuje jednak wyjątkowo korzystną ofertę, w ramach której zawiera się dojazd do klienta. Często w parze z zapłatą za gotówkę.

Nie da się ukryć, że złomowanie aut ma wiele plusów i jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań, by zgodnie z prawem pozbyć się samochodu i nie narażać się na dodatkowe koszty. Dlatego znalezienie odpowiedniego, rzetelnego miejsca powinno być w takich sytuacjach priorytetem.

Złomować czy sprzedawać? Oto jest pytanie…

Współczesne przepisy prawa nie pozostawiają suchej nitki na kierowcach wiekowych samochodów. Jedyną opcją legalnego wycofania ich z ruchu jest proces złomowania na jednej z zarejestrowanych stacji demontażu pojazdu. Pominięcie owej procedury może być brzemienne w skutkach, bowiem tego typu unikanie dyrektyw wiąże się z karami finansowymi i to nie niskimi… W konsekwencji stajemy przed dylematem – złomować czy sprzedawać?

O ironio! Pozbycie się przebrzmiałego auta w większości przypadków jest znacznie trudniejsze niż sprzedaż pojazdu kilkuletniego. Jeśli chodzi o wiekowe samochody, to najczęściej ich wartość jest podobna do ceny złomu, a zatem właściciel takiego pojazdu zmuszony jest do dokonania wyboru. Obecnie większość – na pozór szczwanych kierowców decyduje się na proces złomowania w przypadkowych miejscach licząc na większy łup. W praktyce jednak są to złomowiska w dużej mierze nielegalne, czyli nie spełniające kryteriów prawnych o ochronie środowiska. Kryteria te stanowią najczęściej dyrektywy unijne i mają związek z szeroko rozumianą ekologią. Jedynym możliwym ruchem w kwestii jaką jest złomowanie aut pozostaje skorzystanie z oferty legalnie działającej stacji demontażu pojazdów. Aby dokonać owego procesu zgodnie z prawem należy do takiej stacji (poza samochodem rzecz jasna) dostarczyć następujące dokumenty :

– dowód rejestracyjny

– kartę pojazdu o ile ją posiadamy

– tablice rejestracyjne

– umowę kupna jeśli auto zostało zakupione – nie zaś przerejestrowane

– czytelny numer VIN

Na podstawie owych dokumentów SDP wyda nam odpowiednie oświadczenie o zdaniu auta z którym należy udać się do dedykowanego Urzędu Komunikacji w celu jego wyrejestrowania. Fakt wycofania samochodu z drogowego obiegu należy także zgłosić towarzystwu ubezpieczeniowemu w którym posiadamy wykupioną polisę.

Inną metodą legalnego pozbycia się poczciwego auta jest jego sprzedaż. Perspektywa ta jest wyjątkowo kusząca o ile możemy liczyć na większe zyski. Szanse na to, że ktokolwiek zdecyduje się kupić pojazd względem prywatnego użytku są niestety minimalne. W takich sytuacjach nasze auto pod płaszczykiem legalnej transakcji trafia na wspomniane już nielegalne złomowisko, a tam rozbierane jest na części, które następnie są sprzedawane niczym na przysłowiowym pniu. W tym miejscu mamy do czynienia z niebezpiecznym procederem o którego objaśnienie postanowiliśmy poprosić eksperta – Tomasza Koniarka.

Szkopuł w tym, że sprzedane na nielegalne złomowisko auto nie jest wyrejestrowane i wciąż figuruje pod nazwiskiem jego posiadacza w ewidencji CEPiK. Wiąże się to z karą za brak wykupu ubezpieczenia, a przypomnę, że zakup polisy jest naszym prawnym obowiązkiem. Tego typu kara finansowa sięga nawet do 3500zł…”

Na koniec warto dodać, że rozbiórka auta własnymi rękoma również jest zabroniona. Z dwojga złego złomowanie samochodów o ile jest legalne i zgodne z normami prawnymi obarczone jest mniejszym ryzykiem. W ostatecznym rozrachunku to właśnie spokojna głowa jest cenniejsza od każdych pieniędzy.

Złomowanie samochodu to lepsze niż sprzedaż? Sprawdź to!

Wiele osób nigdy nie decyduje się na zezłomowanie własnego pojazdu, mimo że tak naprawdę nie ma do czynienia z konkretnymi zakładami. Tymczasem jednak ich niechęć jest głęboko zakorzeniona. W wielu kręgach kojarzy się to bowiem ze stratą. Tymczasem auta w złym stanie mogą przynieść więcej korzyści przy złomowaniu niż sprzedaży osobie prywatnej. Dlaczego warto korzystać z usług stacji złomowania pojazdów?

Złomowanie aut jest rozwiązaniem praktycznym. Po pierwsze skupia się na rzetelnej wycenie samochodu. Warto pamiętać, że dobre firmy nie przyjmują wraków, których waga jest zbyt niska. Oznacza to bowiem, że samochód został pozbawiony wszelkich części, jakie mogą być wartościowe. Warto więc zdawać sobie sprawę, że przeciwdziałanie oszustwom jest tu naprawdę ważne.

Jednak wiele osób uważa, że sprzedać jeszcze się uda, a „na złomowaniu to tylko stracę”. Nic bardziej mylnego. Nie mówimy tu bowiem o nieuczciwym złomowaniu samochodów, a o normalnych, profesjonalnych zakładach. W nich następuje rzetelna wycena i wypłata pieniędzy. Ważne, by była od ręki, a bardzo często właśnie to oferują dobre firmy zajmujące się starymi pojazdami. Istotną rolę odgrywa także cennik, który musi być określony z góry.

Złomowanie może być korzystne. Dużym problemem przy oferowaniu zepsutego auta osobie prywatnej jest jego transport. Tymczasem firmy zajmujące się złomowaniem aut oferują dojazd do klienta. Ocena, wypłata pieniędzy, wszystko może odbyć się z udziałem klienta, ale sam transport będzie znajdował się po stronie firmy złomującej. Co ważne, umowy, które są tu podpisywane, są wiążące i respektowane przez wszystkie urzędy.

Wiele osób myśli, że trzymanie starszego pojazdu na części jest korzystne. Jednak warto pamiętać, że każdy, nawet najstarszy pojazd, musi mieć aktywne ubezpieczenie. Nawet jeśli nie ma kół i stoi na podwórzu. Dlatego często szkoda płacić za coś, czego się nie używa. Warto wówczas zezłomować samochód i wziąć za to odpowiednią kwotę. Dzięki temu można załatwić formalności w urzędzie, donieść zaświadczenie i wyrejestrować samochód i nie martwić się o dodatkowe koszty utrzymania nieaktywnego samochodu.

Dlaczego jeszcze złomowanie może być korzystne? Przede wszystkim finansowo, gdyż przy sprzedaży samochodu nienadającego się do jazdy, bardzo często uzyskanie dobrej kwoty jest mało realne. W tym przypadku celem kupującego są albo części, albo naprawa, ale na pewno nie może on sobie pozwolić na przepłacanie w przypadku samochodu do rozebrania.

Tymczasem złomowanie aut w profesjonalnych firmach pozwala na uzyskanie pieniędzy za ofertę firmy, która zajmuje się przetwarzanie tego rodzaju pojazdów. Dlatego nie ma wątpliwości, że cel, a co za tym idzie wartość danego pojazdu, dla stacji złomownia są zupełnie inne. Dlatego, biorąc pod uwagę te ograniczenia, warto szukać dobrych i renomowanych stacji dla własnej korzyści. To się po prostu opłaca.

Likwidacja szkody samochodowej, a późniejsza sprzedaż auta

Chwila nieuwagi za kółkiem może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia konsekwencji. Wiele wypadków powoduje całkowite zniszczenie auta. Wówczas jedynym wyjściem pozostaje zgodne z aktualnymi przepisami prawa złomowanie aut. Istnieje także szeroka gama zwykłych – niegroźnych kolizji po których trzeba się odnaleźć w rzeczywistości. Jakie kroki powinniśmy wykonać na chwilę po stłuczce? Odpowiedź w dzisiejszym artykule!

Najważniejsze są pierwsze minuty

Najbliższe minuty tuż po kolizji są dla nas kluczowe, ponieważ od naszego zachowania zależy, czy uzyskamy odszkodowanie ze strony ubezpieczyciela sprawcy. Ale zacznijmy od podstaw – pierwszą czynnością, której powinniśmy w takiej sytuacji dokonać jest zabezpieczenie miejsca kolizji oraz upewnienie się, czy żaden z jej uczestników nie potrzebuje pierwszej pomocy. Zdarza się, że sprawca stłuczki może na gorąco przyznać się do winy, jednak nie powinno być to dla nas wiążące, dlatego, że w późniejszym etapie może swą potencjalną winę odwołać. Właśnie dlatego kolejnym etapem powinno być spisanie oświadczenie. Tego rodzaju oświadczenie powinno zawierać następujące informacje –

– imiona, nazwiska, numery PESEL oraz numery prawa jazdy każdego z uczestników kolizji

– numery rejestracyjne, dane właściciela auta, numer polisy i nazwa ubezpieczyciela auta sprawcy

– opis zdarzenia ze szczegółowym określeniem czasu i miejsca kolizji z uwzględnieniem szkicu sytuacji

Po spisaniu doświadczenia, warto na wszelki wypadek wykonać kilka zdjęć informacyjnych, które w przyszłości mogą być nader istotnym dowodem. Ma to również ogromne znaczenie w przypadku potencjalnej – późniejszej sprzedaży auta, która wymaga dokładnego opisu uszkodzeń kolizyjnych. To ważne zwłaszcza dla transakcji związanych z działalnością taką jak skup aut.

Kiedy należy wezwać policję?

Policji w takich sytuacjach nie chce zazwyczaj żadna ze stron, choć istnieją powody wobec których nie możemy zachować się inaczej. Jeśli ktokolwiek z uczestników kolizji wymaga pomocy medycznej, wówczas wezwanie policji stanowi obowiązek. Podobnie rzecz wygląda w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie ma dokumentów, bądź wzbudzają one wątpliwości, a także, gdy jego zachowanie świadczy o odurzeniu, bądź nietrzeźwości.

Ramy czasowe i ich znaczenie

Ze zgłoszeniem szkody, którą zamierzamy rozliczyć z OC sprawcy nie trzeba się specjalnie śpieszyć. Zgodnie z przepisami mamy na to aż 3 lata, choć w praktyce najrozsądniej zgłosić kolizję jeszcze na miejscu zdarzenia. Dlaczego warto w ten sposób zadziałać? Ponieważ większość współczesnych ubezpieczycieli oferuje pakiety rozszerzone o holowanie auta, wydanie samochodu zastępczego oraz załatwienie kwestii formalnych jeszcze na miejscu zdarzenia. To szczególnie ważne, gdy pewne symptomy wskazują na to, że auto może być odsprzedane osobie prywatnej, komisowi, bądź wspomnianej już działalności jaką jest skup samochodów. Warto podkreślić, że na polisie ubezpieczeniowej widnieje całodobowy numer konsultanta z określonego ubezpieczenia, który z pewnością rozwieje nasze wszelkie wątpliwości.

Na zakończenie ciekawostka – procedura składania wniosku odszkodowawczego różni się ze względu na politykę i strategię danej marki. Obecnie większość firm ubezpieczeniowych nie wymaga osobistego zgłaszania szkody – można to zrobić drogą telefoniczną, bądź internetową.

Jak założyć złomowisko samochodowe?

Przepisy rodzimego prawa informują nas o tym, że rozbiórki całych pojazdów dokonać można wyłącznie na legalnych stacjach demontażu. Stworzenie takiego miejsca, zwanego potocznie złomowiskiem obarczone jest wieloma regulacjami prawnymi, a wszystko za sprawą potencjalnego – negatywnego wpływu na środowisko naturalne. W jaki sposób uruchomić zatem oficjalne i w pełni legalne złomowanie samochodów? Odpowiedź w dzisiejszym tekście.

Dwie drogi

Istnieją dwa – pokrewne warianty prowadzenia tego rodzaju działalności. Pierwszą jest oczywiście w pełni legalna stacja demontażu pojazdów o której wspominaliśmy na wstępie, drugą zaś punkt poboru pojazdów. I choć obie działalności wymagają wydawania oficjalnych zaświadczeń, to w praktyce są odrębne ze względu na wymogi formalne oraz prawne. Podstawowa różnica dotyczy przede wszystkim etapów procesu działalności – mówiąc wprost, punkt zbierania pojazdów zawiera umowę ze stacją demontażu na ich przekazywanie.

Aby zagłębić się w szczegóły procesu, warto przeanalizować ustawę z dnia 20 stycznia 2005 roku o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Znajdują się w niej wytyczne określające rolę i wykorzystanie odpadów pochodzących z rozbiórki. Ustawa ta ponadto określa wysokość opłat pobieranych za złomowanie oraz obowiązkowe poziomy odzysku i recyklingu. Ważną informację niesie artykuł 53a owej ustawy, ponieważ określa on wysokość kar pieniężnych, które mogą wynieść nawet do 300 tysięcy złotych.

Istnieje jeszcze jeden typ działalności dotyczącej złomowania aut. Chodzi o sprzedaż części odzyskanych bez zakładania stacji demontażu. W takich sytuacjach przepisy prawne związane z ochroną środowiska naturalnego również mają zastosowanie, dlatego jedynym rozwiązaniem jest zakup tego rodzaju części ze stacji demontażu w celach handlowych.

Kwestie formalne

Kluczową kwestią formalną w prowadzeniu tego rodzaju działalności pozostaje uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Należy mieć na uwadze, iż złomowanie aut to proces złożony, a wiele elementów składowych pojazdu wpływa bezpośrednio w sposób negatywny na naturalne środowisko. Wspomniana decyzja zostaje wydana na szczeblu administracyjnym, a jej celem jest nadanie kształtu realizowanemu przedsięwzięciu z zachowaniem nie tylko przepisów prawa stanowiących wspomnianą ustawę, ale także coraz bardziej radykalnych dyrektyw unijnych. Warto podkreślić, że taki wniosek kieruje się do wójta, burmistrza, prezydenta miasta, bądź regionalnej dyrekcji ochrony środowiska.

Kolejne kwestie formalne dotyczą planów zagospodarowania przestrzennego – te należy dokładnie zweryfikować, ponieważ mogą one zawierać zapisy uniemożliwiające prowadzenie tytułowej działalności. Ostatnią kwestią formalną jest uzyskanie pozwolenia na budowę oraz realizacja projektu budowlanego. Po załatwieniu wszystkich wyżej wymienionych formalności możemy przystąpić do procesu wyposażania obiektów.

Złomowanie auta czy jego sprzedaż? Co się bardziej opłaca?

Złomowanie auta czy jego sprzedaż? Co się bardziej opłaca?

Czasy w których skorodowane auta gniły na ulicach, bądź prywatnych złomowiskach przeminęły wespół z wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej. Przepisy międzynarodowe wymusiły na nas niejako postępowanie proekologiczne, a to niebywale ważna gałąź proceduralna prawa europejskiego. Na pierwszy front wzięta została branża motoryzacyjna, a mówiąc ściślej – procesy złomowania samochodów. Czy legalne złomowanie samochodów opłaca się bardziej od ich sprzedaży? Sprawdzamy to w dzisiejszym artykule.
Warto pilnować formalności
Obecnie jedyną metodą na złomowanie samochodu jest skorzystanie z usług licencjonowanej – legalnej stacji demontażu pojazdu. Pominięcie tego typu procedur wiąże się ze sporymi karami finansowymi. Wysłużone auta, których ceny oscylują w granicach wartości złomowej nierzadko trafiają na dzikie złomowiska. Tego rodzaju szroty nie spełniają wymogów ochrony środowiska, a w praktyce często służą jako środek transportu do popełnienia przestępstwa. Pozostawienie pojazdu na takim terenie nie ma także mocy prawnej, zatem forma przerejestrowania w tym przypadku to kwestia dość mocno kurtuazyjna. Konsekwencje i tak poniesie dotychczasowy właściciel, a te z pewnością nie należą do najprzyjemniejszych…
Ile płacą legalne stacje demontażu?
Walorem pozostawienia auta w legalnych stacjach demontażu pojazdów jest przede wszystkim klarowność formalna. Stacje te zarabiają na swoje utrzymanie poprzez demontaż i sprzedaż podzespołów oraz innych części na legalnym rynku wtórnym. Reszta elementów jest utylizowana zgodnie z prawem europejskim, czyli proekologicznym. Zachętą dla właścicieli jest oczywiście żywa gotówka. Za samochód osobowy dostaniemy zazwyczaj od 300 do 600zł, ale zdecydowanie ważniejszym atutem oferty jest gama dokumentów potwierdzających złomowanie z zaświadczeniem z którym należy udać się do dedykowanego wydziału komunikacji. Następnie odpowiednio wypełniony wniosek pozwoli nam spać spokojnie.
Czy sprzedaż opłaca się bardziej?
Innym wariantem pozbycia się auta w ramach regulacji prawnych jest jego sprzedaż. Oczywiście w przypadku aut przypominających złomy nie należy ona do najprostszych, ale obecnie na rynku powstaje coraz więcej skupów samochodów używanych, a komisy wciąż prosperują. Pojazd można sprzedać także prywatnie, jednak wszystkie te możliwości wiążą się z jego przerejestrowaniem poprzedzonym realizacją umowy kupna-sprzedaży. Przy transakcji należy zachować szczególną ostrożność, bowiem w tym obszarze oszustów nie brakuje. Cena jaką otrzymamy zależy przede wszystkim od kondycji auta, więc może się zdarzyć, że SDP zapłacą nam więcej.
Podsumowanie
Złomowanie aut to niezbyt skomplikowany proces, który o ile jest legalny niesie ze sobą dwa podstawowe walory – jasność formalną pod względem prawnym oraz żywą gotówkę, która choć nie jest największa, to ważne, że zarobiona w sposób w pełni legalny. Zarobić można więcej na sprzedaży pojazdu osobie prywatnej, jednak jest to obarczone sporym ryzykiem.

Czy można zezłomować własne auto?

Każde – nawet najbardziej wytrwałe i niezniszczalne auto w pewnym momencie odmawia posłuszeństwa. To naturalne następstwo, które prowadzi wielu właścicieli wiekowych lub wypadkowych pojazdów do błyskawicznej odsprzedaży auta względem osób zajmujących się właśnie złomowaniem. Ci bazują na szybkości transakcji oferując niskie ceny. Pewien zaprzyjaźniony człowiek działający w owej branży wspominał, iż jest to nierzadko około 200-300zł za wrak. W praktyce jednak operacja ta nie jest zgodna z prawem, bowiem nowy właściciel nie może wyrejestrować pojazdu z racji braku opłacania OC.

Co się dzieje dalej? Do akcji wkracza Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odpowiedzialny za tego rodzaju egzekucje. Umowa kupna-sprzedaży zostaje natychmiast unieważniona, zaś sprzedający musi się liczyć z karą finansową, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Dlaczego ów mechanizm i potencjalna kara nie dotyczy ewentualnego – nowego już właściciela wraku? Oto, co sądzi nasz anonimowy informator.

Nie da się ukryć, że większość tego typu hochsztaplerów płaci parę stów za wrak mając na celu rozbiórkę i sprzedaż części. Na takiej operacji w zależności od stanu pojazdu można zarobić nawet kilka tysięcy lewych złotych. Nie da się wykluczyć, że panowie dokonujący tego typu transakcji są zwykłymi pośrednikami – tzw. słupami. W konsekwencji nie są oni w stanie zapłacić żadnej kary…”

W tej sytuacji kosztami obciążony pozostaje sprzedawca do którego wrak może wrócić (o ile jeszcze nie jest rozebrany na czynniki pierwsze i sprzedany za wschodnią granicę…). Następuje procedura złomowania – już oficjalna, a w celu jej przeprowadzania należy wykazać następujące dokumenty – dowód osobisty, bądź inny potwierdzający tożsamość, dowód rejestracyjny pojazdu oraz kartę pojazdu jeśli ją posiadamy.

Przepisy prawne towarzyszące punktom złomowania

Odpowiednie przepisy regulują również działanie punktów złomowania pojazdów. Złomowanie aut to obecnie procedura prawna której towarzyszy unieważnienie tablic rejestracyjnych, dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu oraz wydanie stosownego oświadczenia potwierdzającego ów akt utylizacji łącznie z zatwierdzeniem przekazania pojazdu. Ciekawostkę stanowi fakt, że taki punkt powinien posiadać specjalny certyfikat, który upoważnia procedurę złomowania zgodną z przepisami. Regulacje te oparte są na dyrektywach unijnych wykazujących mechanizm proekologiczny rozbiórki danego pojazdu. Na zakończenie pozostaje nam udać się do miejscowego wydziału komunikacji i złożyć oficjalny wniosek o wyrejestrowanie auta. Uprzednio warto opłacić OC, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, aby uniknąć kolejnych nieprzyjemności.

Jak widać złomowanie samochodów to nie taka prosta sprawa, jak jeszcze do niedawna. Zmiany w przepisach prawnych oraz rosnąca liczba oszustów sprawia, że niewiedza i nieznajomość przepisów może doprowadzić nas do dużych kar finansowych, które skutecznie uszczuplą nasz budżet.