Z jakich powodów można wyrejestrować auto?

Raz zarejestrowany pojazd widnieje w CEPiK-u do czasu jego wyrejestrowania, co wcale nie jest takie proste. Prawo dopuszcza bowiem tylko kilka sytuacji, w których można usunąć pojazd z rejestru. Sprawdź, kiedy można wyrejestrować auto?

Spis treści:

  • Po co wyrejestrowywać auto?
  • Wyrejestrowanie auta – w jakich przypadkach?
  • Kiedy kasacja pojazdu opłaca się bardziej, niż sprzedaż?

Art. 79.1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym określa, że pojazd może zostać wyrejestrowany na wniosek jego właściciela. Ten sam artykuł definiuje także pięć przypadków, w których możliwe jest wyrejestrowanie pojazdu. Sprawdź je wszystkie i dowiedz się, kiedy kasacja auta opłaca się bardziej, niż jego sprzedaż. 

Po co wyrejestrowywać auto?

Zacznijmy jednak od podstawowego pytania, po co wyrejestrowywać auto? Cóż, każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać opłaconą polisę OC. Za jej brak przewidziano wysokie kary finansowe, które nakłada i egzekwuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. 

Co ważne, polisa OC musi być opłacona także wtedy, gdy auto jest unieruchomione (np. w wyniku trwania naprawy, renowacji, albo jest w stanie technicznym uniemożliwiającym jazdę). Jeżeli więc nie korzystasz z pojazdu, możesz go sprzedać lub wyrejestrować, aby nie płacić składki OC.

Wyrejestrowanie auta – w jakich przypadkach?

Pierwszym oczywistym powodem wyrejestrowania pojazdu, jest jego kasacja auta, potocznie nazywana złomowaniem. Wykonywać ją mogą tylko legalnie działające Stacje Demontażu Pojazdów, które wystawiają zaświadczenie o przeprowadzeniu kasacji. Na podstawie tego dokumentu właściciel pojazdu wyrejestruje go w wydziale komunikacji. 

Auto wyrejestrować można też wtedy, gdy padnie ofiarą złodziei. W tym przypadku w wydziale komunikacji będziesz musiał przedstawić zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie kradzieży na policję oraz własne oświadczenie utracie pojazdu lub postanowienie prokuratorskie o umorzeniu śledztwa w tej sprawie.

Oczywiście pojazd wyrejestrujesz również wtedy, gdy sprzedasz go za granicą i zostanie on zarejestrowany w innym państwie. Będziesz potrzebował przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego zaświadczenie o rejestracji w innym państwie lub ksero nowego, zagranicznego dowodu.

Wyrejestrujesz także pojazd, który został zniszczony w wyniku np. wypadku. Wtedy podstawowym dokumentem jest zaświadczenie o przeprowadzeniu kasacji auta tak, jak w punkcie pierwszym. 

Piąty, ostatni przypadek, w którym możesz wyrejestrować pojazd, jest najbardziej zawiły. Dotyczy on sytuacji “udokumentowanie trwałej i zupełnej utraty pojazdu”. Można przez to rozumieć fakt kradzieży auta, ale bez zgłaszania sprawy na policję. Częściej jednak dotyczy to sprzedaży pojazdu bez zawierania umowy kupna – sprzedaży. Za wyrejestrowanie samochodu osobowego z tego powodu zapłacisz od od 800 do 1000 zł. W pozostałych omawianych przypadkach to kwota 10 zł.  

Kiedy kasacja auta opłaca się bardziej, niż sprzedaż?

Kasacja pojazdu opłaca się bardziej, niż jego sprzedaż, zwykle wtedy, gdy auto jest w nienajlepszym stanie technicznym. Aby sprzedać go za dobre pieniądze, należy przeprowadzić napawy lub remont, którego koszty nigdy już się nie zwrócą. W takich przypadkach lepiej pojazd po prostu zezłomować i wyrejestrować, aby nie opłacać składki OC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *