Wzrost składki OC po szkodzie

Posiadanie opłaconej polisy OC na zarejestrowany pojazd jest obowiązkiem jego właściciela. Ale wysokość składki na ubezpieczenie zależy również od tego, jak bezpiecznie jeździmy, ponieważ wzrasta szkodzie, którą spowodujemy.

W tym wpisie:

  • Od czego zależy wysokość składki OC?
  • Dlaczego składka wzrasta po szkodzie?
  • O ile wzrośnie OC po szkodzie?

W niektórych przypadkach składka polisy OC może być naprawdę wysoka. A zawsze chcielibyśmy przecież płacić, jak najmniej. Dlatego warto jeździć zgodnie z przepisami, ponieważ tylko wtedy unikniemy drastycznych podwyżek.

Od czego zależy wysokość składki OC?

Wysokość składki OC zależy od wielu składowych. Chociaż każdy ubezpieczyciel podchodzi do wyceny indywidualnie, pod uwagę wszyscy biorą takie czynniki, jak:

– rodzaj, marka i wiek pojazdu,

– pojemność silnika, przebieg, 

– miejsce zamieszkania właściciela,

– wiek właściciela,

– styl jazdy. 

I właśnie pod tym ostatnim punktem ukrywa się bezszkodowe prowadzenie pojazdu. Wbrew pozorom może ono zapewnić nam spore oszczędności. 

Dlaczego składka wzrasta po szkodzie?

Za bezszkodową jazdę co roku można zyskać średnio ok. 10% zniżki na OC. Dlatego po kilku latach bezpiecznego prowadzenia pojazdu można zauważalnie obniżyć koszty ubezpieczenia. Analogicznie każda spowodowana przez nas kolizja podnosi stawkę OC. W niektórych przypadkach podwyżki są naprawdę bolesne. 

O ile wzrośnie OC po szkodzie?

Jedna szkoda w ciągu roku może spowodować wzrost składki nawet o 20%. Ale to jeszcze nic w porównaniu do kosztów ubezpieczenia po drugiej szkodzie w tym samym roku. Wtedy realnie możesz spodziewać się wzrostu opłaty za OC nawet o 100% i więcej. 

Na przykład bezszkodowy kierowca w LINK4, który za pakiet OC i ASS płacił dotąd 526 zł, w wyniku spowodowania dwóch szkód w ciągu jednego roku za tę samą polisę będzie musiał zapłacić aż 2723 zł. W takich sytuacjach niejeden kierowca zaczyna myśleć o autozłomie


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *