Obowiązek zmiany opon na zimowe w Polsce

Chociaż w tym roku zima przypomina bardziej suchą jesień, to jednak nie można zapomnieć o sezonowej wymianie opon. W przeciwnym wypadku narażasz się na poważne konsekwencje. Dowiedz się więcej na temat obowiązku zmiany opon na zimowe w Polsce.

Spis treści:

  • Dlaczego warto dostosować opony do pory roku?
  • Co się stanie jeśli nie zmienisz opon na zimowe?
  • Czy w Polsce zmiana opon jest obowiązkowa?

Każdy wie, że w chłodniejszej porze roku warunki drogowe stają się coraz trudniejsze. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego trzeba opony letnie wymienić na zimowe i czym grozi zaniechanie tej czynności. 

Dlaczego warto dostosować opony do pory roku?

Opony to jedyne elementy pojazdu, które stykają się z podłożem. W praktyce przyczepność auta zależy więc od sił tarcia występujących w czterech punktach o powierzchniach niewiele większych od męskiej dłoni. 

Opony letnie różnią się od zimowych przede wszystkim właściwościami gumy, z której zostały wykonane. Pozostaje ona przyczepna nawet w wysokich temperaturach, ale za to w niskich staje się twarda i śliska. Dobór właściwego ogumienia do warunków atmosferycznych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Twojego, Twoich pasażerów i wszystkich uczestników ruchu drogowego. 

Co się stanie jeśli nie zmienisz opon na zimowe?

Jeżeli nie zmienisz opon letnich na zimowe już przy temperaturze zewnętrznej poniżej 7℃ możesz wpaść w poślizg na zakręcie lub podczas hamowania. Trudniej będzie Ci także włączyć się do ruchu. Im zimniej, tym problemy będą większe. W kontakcie nawet z płytkim śniegiem większość letnich opon zupełnie traci przyczepność. 

Czy w Polsce zmiana opon jest obowiązkowa?

Pomimo tego wszystkiego w Polsce zmiana opon nie jest obowiązkowa. Teoretycznie możesz więc jeździć zimą na letnich gumach, ale to prawdopodobnie najszybsza droga do oddania pojazdu do naszego auto złomu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *