Niebezpieczne związki złomowiska z kulturą

Związek złomowisk z kulturą – czy to w ogóle możliwe? Owszem i istnieje na to wiele dowodów – również na gruncie rodzimym. Okazuje się bowiem, iż motyw złomowiska przejawiał się wielokroć w sztuce szeroko rozumianej i proces ten mniej lub bardziej intensywnie trwa po dziś. Oto kilka przykładów na niebezpieczne związki kultury ze złomowaniem.

Podniebna szarża Fericia.

Mirosław Ferić to największy w historii as polskiego lotnictwa za czasów drugiej wojny światowej. Jego spektakularne podniebne szarże przeszły do historii światowego lotnictwa, zaś dzienniki spisane w trakcie krwawych pojedynków uznawane są za dzieło literackie. Jaki związek ma ta kultowa już postać ze złomowiskiem? 3 września 1939 roku Ferić brał udział w walce z Bf110 nad Warszawą – wówczas służył on Brygadzie Pościgowej skupiającej się wokół lotniska Zielona nieopodal stolicy. W jednym z pojedynków został zestrzelony wyskakując ze spadochronem w jednym z okalających miejsce lasów. Wrak jego samolotu P.11C przetrwał w lesie niemal całą wojnę. Wystąpienie wojsk Rzeszy w roku 1944 wpędziło lokalną społeczność w poczucie bezpieczeństwa w związku z czym rdzenni mieszkańcy wyruszyli w poszukiwaniu dóbr pozostawionych po wojennym spustoszeniu. W efekcie wrak uległ natychmiastowej rozbiórce – część elementów wylądowała na złomie, pozostałe służyły latami rodzimym gospodarzom. Skrzydło sprawdzało się świetnie, jak dach wiaty w której przebywały kury i kaczki, śmigło zaś stanowiło element snopowiązałki… Inne elementy zostały wydobyte przez archeologów w ostatnich latach i stanowią dziś ogromnej wartości eksponat muzealny. Niestety są to drobne elementy, które uległy sporemu rozpadowi. Historykom, zwiadowcom i regionalistom pozostaje marzyć jak cenną atrakcją muzealną byłby zestrzelony samolot asa lotnictwa – Fericia, gdyby nie działalność złomowisk praktyczne usposobienie lokalnych rolników.

Złomowisko w muzyce.

W poprzednim akapicie podkreśliliśmy związek muzeum ze złomowiskami – w tym wspomnimy o muzyce na którą wpływ niewątpliwie ma tytułowe miejsce. Na złomowisku powstało wiele znanych wideoklipów popularnych wykonawców. Siermiężne otoczenie, góry złomu oraz swego rodzaju forma industrializmu wywarła silny wpływ na niektórych twórców. Doskonałym przykładem jest teledysk grupy Dolzz do utworu Diament mój. Miejsce akcji to oczywiście popularne podwarszawskie złomowisko. Innym przykładem – tym razem związanym z popularnym w Polsce gatunkiem muzycznym disco polo jest dokonanie zespołu Piękni i Młodzi. Tu podobnie jak w poprzednim przykładzie miejscem akcji jest złomowisko przepełnione autami – ciekawostkę stanowi oboczna ekspozycja kolekcji muzealnej, która ukazuje perły jakie można wydobyć w takich miejscach. Utwór nosi tytuł – „Tak już bez ciebie” a klip do niego został wyświetlony ponad 36mln razy.

Złomowisko, a sporty motorowe.

W ostatnich latach rekordy popularności bije forma rajdów w których udział biorą wraki pozyskane ze złomowisk. Imprezy plenerowe organizowane przez Wrak Race cieszą się ogromnym zainteresowaniem bez względu na porę roku. Publiczność stanowią głównie rodziny z dziećmi, które z wysokości trybun podziwiają wraki pędzące pod nierównościach i bezdrożach. Warunkiem udziału w rajdzie jest posiadanie auta, którego wartość nie przekracza 1000zł. W efekcie złomowiska przeżywają oblężenie, a taka forma imprezy spotyka się z ogromnym uznaniem tysięcy osób zgromadzonych na widowni. Ciekawostkę stanowi fakt, iż kilka lat temu powstałą pierwsza w Polsce amatorska liga rajdów we wrakach.

Kamery na złomowiskach.

Ostatnim przykładem potwierdzającym związek kultury – tym razem masowej ze złomowiskami jest cykl programów pt. Złomowisko.pl. Widzowie mogą podziwiać poczynania osób zatrudnionych na złomie w okolicach Warszawy. Ich codzienna – niebezpieczne oraz ciężka praca spotyka się ze sporym zainteresowaniem. Doskonałe wyniki oglądalności oraz rosnąca popularność ludzi tam występujących pozwala odkryć od kulis ich pracę oraz funkcjonowanie złomowisk w naszym kraju. Program ten można oglądać na kanale Discovery Channel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *