Mandat za brak przeglądu w 2022 roku

Do niedawna za prowadzenie auta osobowego, które nia ma ważnych badań technicznych, można było otrzymać mandat w przedziale od 50 do 200 zł. Od stycznia 2022 roku kara finansowa jest o wiele wyższa, a we wrześniu wejdą w życie kolejne konsekwencje jazdy bez przeglądu. Dowiedz się więce na ten temat.  

Spis treści:

  • Jakie dokumenty należy zabrać na stację diagnostyczną?
  • Nowe mandaty za brak przeglądu technicznego. Zobacz zmiany.
  • Konsekwencje jazdy bez ważnych badań technicznych

Przepisy nakładają na właścicieli aut osobowych obowiązek wykonywania badań technicznych pojazdów. Taki przegląd w przypadku samochodów używanych ważny jest przez rok. 

Jakie dokumenty należy zabrać na stację diagnostyczną?

Badania techniczne wykonuje się w uprawnionej do tego stacji diagnostyki pojazdów. Diagnosta sprawdza działanie najważniejszych podzespołów, w tym m.in. układu hamulcowego oraz oświetlenia. 

Do wykonania przeglądu niezbędny jest dowód rejestracyjny, w którym diagnosta udokumentuje pozytywny wynik badań za pomocą specjalnej pieczątki. Nie musisz zabierać na stację diagnostyczną ani ubezpieczenia, ani karty pojazdu.

Nowe mandaty za brak przeglądu technicznego. Zobacz zmiany.

Od stycznia 2022 roku za brak przeglądu technicznego otrzymasz mandat w kwocie co najmniej 1500 zł oraz jeden punkt karny. Górna granica kary finansowej to aż 5000 zł. Dodatkowo do 1 września za brak przeglądu powyżej 30 dni zapłacisz podwójnie, więc mandat wyniesie minimum 3000 zł. W tej sytuacji drugie tyle wydasz również na wykonanie przeglądu. 

Konsekwencje jazdy bez ważnych badań technicznych

Mandat karny to nie jedyne konsekwencje, które grożą kierowcom pojazdów bez ważnych badań technicznych. Policjant zablokuje również dowód rejestracyjny, więc autem nie będzie można się poruszać, do czasu wykonania przeglądu. Dlatego będziesz musiał wezwać lawetę, aby zawieźć auto na stację diagnostyczną, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *