W życiu każdego mężczyzny przychodzi taki czas, że nadchodzi pora na rozstanie ze swoim ukochanym samochodem. Wielu mężczyzn zdaje sobie z tego sprawę, ale niewielu wie, jak sobie z tym poradzić. Nie trzeba się jednak bać, nie jest to ani skomplikowane ani drogie (wręcz przeciwnie). Musisz pamiętać jedynie o kilku istotnych elementach, a reszta przyjdzie sama. Oto jak krok po koku wygląda proces złomowania samochodu.
Krok 1 – nieużyteczny wrak
Oczywiście, aby zacząć musimy mieć coś, co warto lub trzeba zezłomować. Kasacja samochodu zwykle ma dwie przyczyny: wypadek, po którym z samochodu nie ma co zbierać lub też starość, która wycisnęła z auta już wszystko co chciał nam dać. W pierwszym przypadku dobrze jest, jeżeli możemy zrobić to sami. Najczęściej nie pozostawia nam to wyboru, a więc
i rana do zabliźnienia wydaje się być mniejsza. Pamiętajmy, że samochód powypadkowy również należy wyrejestrować i rozliczyć się z tego w jakim był stanie. W drugim wypadku musimy zdecydować się na radykalny krok, jednak warto pamiętać, że odpowiednie przepisy regulują obowiązek złomowania samochodu, by móc go wyrejestrować. I tu napotykamy na pierwszą przeszkodę.
Krok 2 – odpowiednia stacja złomowania
Krok właściwie kluczowy, który wpływa na wszystko. Pierwsza rzecz, o jakiej musisz pamiętać to wyrejestrowanie auta. Wybieraj zatem tylko i wyłącznie stacje złomowania, które wystawiają zaświadczenia honorowane przez wydział komunikacji odpowiedniego Urzędu. Każdy samochód musi być zarejestrowany i musi mieć wykupioną składkę ubezpieczeniową. Nawet jeżeli stoi na podwórku i się kurzy. Dlatego tak pomocne może być złomowanie, gdyż pozbędzie nas problemu i jeszcze pozwoli zarobić. Wybierając odpowiednią stację złomowania kieruj się rozumem, a nie portfelem. Oczywiście, obie rzeczy da się połączyć. Dlatego musisz wybrać takie miejsce, które dostarczy Ci zaświadczenie z którym ruszysz dalej. Musisz patrzeć na kalkulacje finansowe, gdyż ważne jest, abyś na zezłomowaniu nie stracił, a zyskał.
Krok 3 – odbiór samochodu
Kolejny problem na Twojej drodze. Jeżeli masz stare auto, którego nikt już nie kupi, które de facto nie jeździ i nadaje się tylko na złom, to warto szukać takich miejsc, które same od Ciebie zabiorą samochód. Po co? Za przywóz samochodu na lawecie do miejsca skupu zapłacisz tyle, że nie będzie się to zupełnie opłacało z tym, co za złomowanie samochodu otrzymasz. Dlatego tak ważny jest wybór firmy, która dojedzie do klienta i na własną rękę zabierze wrak. Dzięki temu pozbywasz się problemu, nie narażasz na koszty i dodatkowo zarabiasz na całej transakcji. Tylko takie firmy są godne uwagi, gdyż nie naciągają klientów na koszty. Próba samodzielnego holowania nieużytecznego samochodu może skończyć się źle, dlatego zdecydowanie najłatwiej byłoby oddać to w ręce profesjonalistów.
Krok 5 – wyrejestrowanie auta
O tym kroku już wspominaliśmy. Jeżeli zezłomowałeś auto i firma wystawiła Ci zaświadczenie możesz spokojnie udać się do wydziału komunikacji i wyrejestrować samochód. Powtórzmy, że jest to obowiązek każdego właściciela samochodu i właśnie dlatego jesteś zmuszony udać się z odpowiednimi dokumentami w celu zalegalizowania całej transakcji. Musisz przedłożyć zaświadczenie z firmy, która zezłomowała samochód, a także dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, o ile została wydana. Dzięki temu nie będziesz już musiał płacić za ubezpieczenie, a samochód nie będzie zagracał Ci podwórka. Szybko, sprawnie
i uczciwie, tylko takie transakcje mają sens w tej branży.
W ten sposób stajesz się właścicielem pieniędzy i pozbywasz się problemu. Pamiętaj, aby dobrze wybrać firmę, która będzie Cię obsługiwała tak, aby nie naciąć się na dodatkowe koszty. Bez względu na to czy masz zamiar kupować nowy samochód czy nie, musisz wyrejestrować stary. W ten sposób dopełnisz formalności i będziesz wolny od opłat związanych z utrzymaniem samochodu. Dlatego zdecydowanie warto poszukać dobrej firmy i zezłomować swój stary samochód.