Co dzieje się z autem oddanym do kasacji?

Kiedy okres eksploatacji samochodu dobiega końca, większość pojazdów ląduje na autozłomie. Właściciel otrzymuje świadectwo przeprowadzenia kasacji pojazdu, potrzebne do załatwienia formalności. Ale co dalej dzieje się z autem na szrocie

Z tego wpisu dowiesz się:

  • Co to jest kasacja pojazdu?
  • Gdzie oddać auto do kasacji?
  • Co dzieje się z autem na złomie?

Auta trafiają na złom z różnych przyczyn: niektóre są po prostu stare i skorodowane, inne stosunkowo młode, ale poważnie uszkodzone np. w wyniku wypadku. Niezależnie od powodu, dla którego oddano je do kasacji, wszystkie zostaną poddane tym samym procedurom. Sprawdź, co dzieje się za autem na złomie?

Co to jest kasacja pojazdu?

Kasacja pojazdu nazywana jest również złomowaniem aut. Celem tego procesu jest wycofanie auta z eksploatacji i jego utylizacja. Pamiętaj, że czynności te są nieodwracalne. Nie odkupisz pojazdu, który został oddany do kasacji nawet wtedy, gdy jest on jeszcze na chodzie. Złomowanie jest więc formalnym końcem “życia” auta. 

Oddanie auta do kasacji umożliwia jego wyrejestrowanie, które wykonuje wydział komunikacji właściwy dla miejsca ostatniej rejestracji auta. Oczywiście niezbędne do tego jest przedstawienia zaświadczenia o złomowaniu pojazdu. Ten dokument będzie nam też potrzebny u ubezpieczyciela, aby zakończyć polisę OC. 

Gdzie oddać auto do kasacji?

W Polsce legalną kasację aut wykonują wyłącznie specjalne Stacje Demontażu Pojazdów. Na prowadzenie takiej działalności trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenia, co z kolei uwarunkowane jest posiadaniem odpowiedniego do wykonywania złomowania sprzętu i miejsca na prowadzenie tego rodzaju działalności. 

Na rynku działa też wiele firm, które zajmują się skupem aut na złom. W świetle prawa te ostatnie to tzw. punkty zbierania pojazdów. Nie posiadają one uprawnień do utylizacji samochodów, więc nie wystawią Ci zaświadczenia o kasacji pojazdu. Zamiast tego odkupią Twoje auto na złom na podstawie zwyczajnej umowy kupna-sprzedaży.

Co dzieje się z autem na złomie?

Kiedy oddasz auto do kasacji w Stacji Demontażu Pojazdów, jedną z pierwszych czynności jest przebicie na wylot obu rejestracji auta. W ten sposób zgodnie z prawem Twoje dotychczasowe “numery” zostają wycofane z użytkowania. Pracownicy w biurze autozłomu wystawią Ci zaświadczenie o wykonaniu kasacji, a pracownicy na placu rozpoczną demontaż auta. 

Istotą złomowania jest rozbiórka pojazdu i segregacja otrzymanych elementów. Niektóre trafią na rynek części używanych, które można kupić w atrakcyjnych cenach praktycznie na każdym szrocie. Inne elementy muszą być jednak zupełnie wycofane z użytkowania nawet wtedy, gdy teoretycznie nadają się do powtórnego montażu. 

Pracownicy autozłomu usuwają płyny eksploatacyjne i zaczynają demontaż od elementów zawieszenia. W kolejnym kroku od karoserii oddzielane są plastiki i elementy wnętrza, a następnie wiązki przewodów elektrycznych. Potem odkręca się drzwi, maski, klapy bagażników itp. Wreszcie ogołocona karoseria, pozbawiona elementów z tworzyw sztucznych, może zostać oddana do firmy, która zajmie odzyskiem czystego metalu. 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *